CIEKAWOSTKI

To najstarsza ulica w Krakowie. Od Kanoniczej wszystko się zaczęło [ZDJĘCIA]

2024-11-04 15:47

Chociaż trudno z absolutną pewnością odpowiedzieć na pytanie, która ulica w Krakowie jest najstarsza, przyjmuje się, że tytuł ten należy do ul. Kanoniczej, która początkowo znajdowała się na terenie osady Okół przyłączonej do miasta w 1401 r. Swoją nazwę ulica zawdzięcza kanonikom katedralnym, którzy zarządzali Katedrą Wawelską i zamieszkali w domach tuż pod wzgórzem. W tamtych czasach między wylotem drogi a zamkiem płynęła rzeka Rudawa, a do głównego wejścia prowadził drewniany most. Dziś ta okolica wygląda zupełnie inaczej, ale wciąż widać na ul. Kanoniczej pozostałości poprzednich epok. Przekonacie się o tym, zaglądając do naszej galerii.

Najstarsza ulica w Krakowie? Na Kanonicznej czuć ducha historii

Ulica Kanonicza uznawana jest za najstarszą staromiejską ulicą w Krakowie. Łączy ulicę Senacką z obecną ulicą Podzamcze (która powstała wzdłuż dawnego koryta rzeki Rudawa), tym samym prowadząc na wzgórze zamkowe. Jej nazwa pochodzi od kanoników, którzy zamieszkiwali tutejsze domy, pracując w katedrze wawelskiej. Jak zwraca uwagę Jan Rogóż w "Portretach ulic Krakowa":

W hierarchii kościoła rzymskokatolickiego godność kanonika jest relatywnie skromna, więc zaliczanie piastujących kapłanów do elity władzy na pierwszy rzut oka wydawać się może nieporozumieniem. Jeśli jednak zważyć, w jakiej to kapitule kanonik zasiada – inny będzie nas osąd. Kanonicy różnej bywają miary, bo i kapituła kapitule nierówna. Ta przy katedrze wawelskiej jest jedną z najstarszych w Polsce, a stołeczność Krakowa i sąsiedztwo królewskiego dworu nadawało jej członkom dodatkowego splendoru. Nazywano ją swego czasu szkołą biskupów, w XVIII stuleciu z jej grona wyszli prawie wszyscy biskupi i wielu prymasów Polski.

Nie sposób nie wspomnieć, że to właśnie na ul. Kanoniczej przez lata mieszkał Karol Wojtyła. Najpierw jako ksiądz w kamienicy pod numerem 9 (1951-1958), a później jako biskup pomocnicy i arcybiskup pod numerem 21 (1958-1967). Z pewnością warto zwrócić uwagę także na dom przy ulicy Kanoniczej 25, na rogu z ulicą Podzamcze, u stóp Wawelu. To w nim w XV w. spisywał swoje kroniki Jan Długosz, a w XIX w. dzieciństwo spędził inny wielki Polak - Stanisław Wyspiański. Obecnie znajduje się tam rektorat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Większość domów stojących obecnie przy ul. Kanoniczej została wzniesiona w XIV w., ale znacząca przebudowana w okresie renesansu (a później i baroku), zwłaszcza że w 1455 r. ulicę strawił pożar. Jedną z najcenniejszych kamienic jest "Kamienica Pod Motylem" pod nr 16, w której ma siedzibę Hotel Copernicus. Zachowały się tam bowiem autentyczne średniowieczne piwnice. Spacerując po ul. Kanoniczej, oko przyciąga także piękna brama późnogotycka z XVI wieku prowadząca do siedziby Stowarzyszenia Pisarzy Polskich pod nr 7, która mieści się w jednym z najstarszych tamtejszych budynków, istniejącym z pewnością już w 1. połowie XIV w. Te i inne piękne, zabytkowe kamienice możecie obejrzeć w naszej galerii.

Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Najpiękniejsze i najbardziej oryginalne nagrobki na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie

QUIZ. Czy rozpoznajesz te krakowskie budynki? Wynik 15/15 zdobędą tylko prawdziwi znawcy miasta!

Pytanie 1 z 15
Zaczynamy najprościej, jak się da. Wieżowiec na zdjęciu to:
Szkieletor