PODRÓŻE

To najstarsze i najbardziej niedocenione góry w Polsce. Podróż z Krakowa zajmuje tyle, co do Zakopanego [ZDJĘCIA]

2025-01-17 16:00

Zima trwa w najlepsze, rozpoczęły się ferie i lada dzień Polacy wyruszą w góry, a tych u nas w kraju nie brakuje. Mieszkańcy Małopolski (i nie tylko) zapewne wybiorą Tatry i Zakopane będzie przeżywać tradycyjnie oblężenie. Tymczasem w odległości zaledwie 120 kilometrów od Krakowa znajdują się inne góry, gdzie w nieco spokojniejszej atmosferze można oddawać się zimowym szaleństwom. Mowa oczywiście o Górach Świętokrzyskich, które także potrafią turystów zachwycić. Przekonacie się o tym, zaglądając do specjalnie przygotowanej galerii.

Góry Świętokrzyskie - najstarsze góry w Polsce. Co oferują turystom?

Góry Świętokrzyskie znajdują się w południowo-wschodniej Polsce, w środkowej części Wyżyny Kieleckiej, gdzie leżą między Wzgórzami Łopuszańskimi na zachodzie a Wyżyną Sandomierską na wschodzie. Są najstarszymi górami w Polsce i jednocześnie jednymi z najstarszych w Europie. Po raz pierwszy powstały bowiem około 500 milionów lat temu, w okresie ery paleozoicznej - w kambrze i to właśnie z tego czasu pochodzi ich trzon. Później wielokrotnie ulegały jednak zniszczeniu i ponownemu wypiętrzaniu, były też zalewane przez morza. Swój dzisiejszy kształt zawdzięczają właśnie tym zjawiskom. Przez wieki służyły jako tereny górnicze - jeszcze w XX w. wydobywano w Górach Świętokrzyskich wapienie (m.in. tzw. marmur chęciński) oraz kwarcyty.

Tym, co charakteryzuje Góry Świętokrzyskie, są głęboko wcięte doliny, gołoborza i pasmowy układ wzniesień i obniżeń. Pasmo główne biegnie od Dobrzeszewa po Opatów, liczy około 70 kilometrów i składa się z Pasma Jeleniowskiego, Łysogór oraz Pasma Masłowskiego. To drugie jest najwyższe i to w jego granicach znajduje się też najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, czyli licząca 614 m. n. p.m. Łysica (a dokładniej jej wschodni wierzchołek - Agata). Porównując do najwyższego szczytu Tatr w Polsce - Rysów (2499 m. n.p.m.) to niewiele, Góry Świętokrzyskie należą bowiem do gór niskich, natomiast nie zmienia to faktu, że można po nich szusować na nartach. W województwie działa kilka stoków, które w sezonie zimowym przyciągają miłośników tego sportu. Wypoczynek w Górach Świętokrzyskich może być więc ciekawą alternatywą dla osób, które chcą uniknąć tłumów w Zakopanem i innych tatrzańskich miejscowościach. Są one też bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym - w ich środkowej części utworzono bowiem Świętokrzyski Park Narodowy, a ponadto na tym obszarze znajduje się Zespół Parków Gór Świętokrzyskich i Zespół Parków Ponidzia oraz wiele rezerwatów m.in. Jaskinia Raj. Jak wyglądają Góry Świętokrzyskie, przekonacie się, zaglądając do naszej galerii.

To najstarsze i najbardziej niedoceniane góry w Polsce - Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie uchodzą za region atrakcyjny dla turystów. Większość z nich zatrzymuje się w Kielcach, czyli w mieście wojewódzkim. Do miejscowości, które z pewnością warto zobaczyć podczas pobytu w tej okolicy, należą także: Chęciny, Bodzentyn, Święta Katarzyna, Nowa Słupia i Bieliny (Huta Szklana i Kakonin). Niewątpliwie ciekawym miejscem jest również Tokarnia, w której znajduje się słynny skansen wsi kieleckiej.

Góry Świętokrzyskie leżą około 120 kilometrów od Krakowa. Oddanie do użytku  13- kilometrowego odcinka trasy ekspresowej S7 między węzłem Widoma a Północną Obwodnicą stolicy Małopolski w grudniu 2024 r. sprawiło, że dojazd zajmuje obecnie niecałe dwie godziny.

Stoki narciarskie w Górach Świętokrzyskich

  • Stok narciarski Stadion Kielce - góra Pierścienica (365 m n.p.m.)
  • Stok narciarski Telegraf Kielce (406 m. n.p.m.)
  • Stok narciarski w Krajnie- "Sabat Krajno"
  • Stok narciarski w Bałtowie - "Szwajcaria Bałtowska"
  • Stok narciarski w Tumlinie- góra Wykieńska (409 m n.p.m.)
  • Stok narciarski w Niestachowie - Góra Otrocz (372 m n.p.m.)
  • Stok narciarski w Konarach
  • Stacja narciarska "Baba Jaga" w Bodzentynie
Kraków Radio ESKA Google News
Autor:
Zima w Krakowie
Quiz. Jak dobrze znasz gwarę krakowską? Nie cuduj, chodźże i sprawdź się!
Pytanie 1 z 12
Gdzie w Krakowie kładziemy flizy?