Marsylia - od Greków po Marsyliankę. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie
Marsylia leży w południowo-wschodniej części Francji w regionie Prowansji tuż nad Morzem Śródziemnym, w odległości około 100 kilometrów od Alp. Jest najstarszym i jednocześnie drugim co do wielkości największym miastem w kraju. Otoczona przez Park Narodowy Calanques, czyli tzw. śródziemnomorskie fiordy, zachwyca malowniczymi widokami nawet najbardziej wymagających przyjezdnych. To właśnie od wschodnich przedmieść Marsylii do granicy Francji z Włochami rozciąga się bowiem słynne Lazurowe Wybrzeże. Chociaż ze względu na swoje wyjątkowe położenie większość osób kojarzy ją jako kurort głównie turystyczny, metropolię wyróżnia także rozwinięty przemysł m.in. stoczniowy, rafineryjny i petrochemiczny.
Historia Marsylii sięga VI w. p.n.e., kiedy to miasto zostało założone przez Greków i początkowo nosiło nazwę Massalia. Było to pierwsze polis w tej części Europy. Na przestrzeni wieków Marsylia znajdowała się pod panowaniem różnych ludów m.in. Rzymian, Wizygotów, Burgundów, Ostrogotów czy Franków. Przez ponad dwa stulecia była miastem niezależnym, aż w końcu w 1481 r. znalazła się pod władzą królów francuskich. Najszybszy rozwój miasta nastąpił natomiast całkiem niedawno, w XIX w. i był on spowodowany otwarciem Kanału Sueskiego oraz zakładaniem kolonii w Afryce Północnej. Chociaż w czasie II wojny światowej uległo ono sporym zniszczeniom wciąż oferuje bogactwo zabytków.
Marsylia nieodłącznie kojarzy się z hymnem państwowym Francji zwanym Marsylianką. Tymczasem jego oryginalna nazwa brzmiała "Marsz wojenny Armii Renu" lub "Pieśń wojenna Armii Renu". Druga pojawiła się po tym, jak żołnierze z Marsylii podczas walk o pałac Tuileries w Paryżu odśpiewali pieśń w czasie rewolucji francuskiej. To właśnie w tych latach utwór zdobył największą popularność. Hymnem został w 1795 r.
Zabytki w Marsylii. Jakie atrakcje oferuje miasto?
Marsylia oprócz przepięknych widoków oferuje wiele innych atrakcji. Będąc w mieście, z pewnością warto zwiedzić kilka tamtejszych imponujących budowli sakralnych: romańsko-gotycki kościół opactwa św. Wiktora (XI, XIII-XIV w.) z podziemną bazyliką, która uważana jest za jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego w Europie, neobizantyjską bazylikę Notre-Dame na 162-metrowym wzgórzu La Garde, a także katedrę La Mayor i neogotycki kościół św. Wincentego à Paulo z XIX w. Niebywałe wrażenie robi Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich (Mucem) z charakterystycznym podniebnym mostem, które znajduje się w niezwykle malowniczym Starym Porcie, będącym sercem miasta. Podczas pobytu w Marsylii trzeba zobaczyć na własne oczy również szesnastowieczny zamek na wyspie If (gdzie w więzieniu przebywał bohater książki Alexandra Dumas, hrabia Monte Christo), Pałac Longchamp, Pałac Pharo oraz fort św. Jana oraz zajrzeć do Muzeum Historii Marsylii, w którym dowiemy się więcej o losach miasta. Te i inne miejsca uwzględniliśmy w specjalnie przygotowanej galerii.
To najstarsze miasto Francji zachwyca widokami. Jakie atrakcje czekają na turystów w Marsylii?
Dla Polaków swego rodzaju atrakcją będzie także pogoda, jaka panuje w Marsylii. To francuskie miasto leży bowiem w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, co przekłada się na znacznie łagodniejsze zimy niż te, których doświadczamy w naszym kraju. Średnia temperatura w styczniu i w grudniu wynosi ponad 12 stopni, natomiast w lipcu i w sierpniu jest bliska 30 stopniom Celsjusza. Marsylia jest zatem świetnym pomysłem na city break dla osób, które chcą uciec przed polskimi mrozami, a także - ze względu na spore nasłonecznienie - przed naszą szarzyzną.
Marsylia-Kraków. Ile trwa lot?
Z lotniska Kraków Balice do Marsylii odbywają się rejsy regularne. Lot ze stolicy Małopolski do najstarszego francuskiego miasta trwa 2 godziny i 20 minut. Obecnie połączenia obsługuje Ryanair.