Był prezentem od Lecha Wałęsy, teraz zastąpi go maszyna wojskowa. Sokół TOPR przechodzi przegląd

i

Autor: Grzegorz Mroczka/CC BY-SA 3.0/wikipedia

tatry

TOPR podsumował wakacyjny sezon. Ponad 40 proc. więcej wypadków niż przed rokiem

2024-09-06 14:43

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) byli wzywani w wakacje do 570 osób poszkodowanych w górach - to ponad 40 proc. więcej niż w ubiegłoroczne wakacje – alarmują ratownicy z Zakopanego.

TOPR podsumował wakacyjny sezon. Ponad 40 proc. więcej wypadków niż przed rokiem

W sezonie wakacyjnym, czyli od 22 czerwca do 31 sierpnia, mieliśmy 570 osób poszkodowanych w Tatrach, które potrzebowały pomocy ratowników, w tym 72 to osoby w wieku szkolnym. W tym okresie zdarzyło się pięć wypadków śmiertelnych. Dla porównania w roku poprzednim w tym samym okresie było 359 osób poszkodowanych w Tatrach, w tym 42 w wieku szkolnym. W wakacje 2023 roku cztery osoby w Tatrach zginęły – powiedział ratownik TOPR Andrzej Maciata.

Według ratowników z Zakopanego, tak duży przyrost wakacyjnych wypadków w Tatrach jest związany z corocznym wzrostem liczby turystów, którzy chcą wypoczywać w górach. Choć Tatrzański Park Narodowy nie dysponuje jeszcze statystykami wejść w Tatry za sierpień, to na podstawie dotychczasowych danych wiadomo, że turystów w Tatrach z roku na rok przybywa. Od początku bieżącego roku do końca lipca na tatrzańskie szlaki weszło 2 mln 622,5 tys. turystów. W analogicznym okresie ubiegłego roku polskie Tatry odwiedziło 2 mln 433 tys. osób, a w 2022 roku w tym okresie było to niemal 2,5 mln.

Według ratowniczych statystyk TOPR, do najczęstszych urazów w górach zaliczane są urazy nóg na wskutek potknięć czy poślizgnięć. Ratownicy TOPR byli także wzywani przez osoby, które nie potrafiły zejść ze szczytów i konieczna była ewakuacja przy pomocy śmigłowca. Zdarzały się też akcje ewakuacji turystów, którzy zgubili szlak i znaleźli w bardzo rudnym terenie.

Mieliśmy także kilka ewakuacji przy użyciu technik linowych, gdzie pomocy potrzebowali taternikom, którzy ulegli wypadkom podczas wspinania. Sporo wypadków dotyczyło szlaku na odcinku Czarny Staw – Rysy. To najwyższy szczyt w Polsce i wiele osób chce go zdobyć, ale niestety, często turyści nie są przygotowani na takie trudne wejście, zarówno pod kątem wyposażenia jak i pod kątem kondycyjnym. Wypadków na szlaku na Rysy, w stosunku do innych miejsc, było dość dużo. Szlak turystyczny na Rysy przebiega w rejonie eksponowanym i bardzo często dochodzi tam do ciężkich wypadków, bądź nawet śmiertelnych – mówił Maciata.

Ratownik wyjaśnił, że na wejściu na Rysy mamy do czynienia z ciągłą erozją skalną, dlatego szlak jest niestabilny. Często to sami turyści spuszczają skały na szlak wprost na innych turystów.

Na pewno w takie rejony jak Rysy czy Orla Perć powinniśmy być wyposażeni w uprząż, lonżę i kask, ale wielu turystów idzie zupełnie bez tego wyposażenia. Taki ekwipunek i umiejętność jego stosowania gwarantuje nam bezpieczeństwo, a w momencie, kiedy poruszamy się bez żadnego zabezpieczenia, to każde potknięcie, każde poślizgnięcie, może spowodować groźny upadek z wysokości – ostrzegał ratownik TOPR.

QUIZ: Rozpoznasz tatrzańskie szczyty po jednym zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Co to za szczyt w Tatrach?
Giewont