Smog w Krakowie i okolicach. Wydano ostrzeżenie
Jakość powietrza w Krakowie i okolicach jest bardzo zła. W poniedziałek, 21 listopada o poranku zostało wydane ostrzeżenie 1. stopnia dla powiatów: Kraków, Nowy Sącz, bocheński, krakowski, miechowski, oświęcimski, proszowicki, suski, wadowicki, wielicki. W Krakowie najgorsza jakość powietrza jest w okolicach:
- Alei Krasińskiego (Na Alejach jest aktualnie 500% normy WHO),
- ul. Wapiennej,
- ul. Bulwarowej,
- ul. Złoty Róg.
Co wdychamy wraz z powietrzem?
Pyły zawieszone PM10 i PM2,5 zawierają substancje toksyczne, m. in. benzo(a)piren, który jest najbardziej niebezpiecznym składnikiem smogu. Powoduje raka, może upośledzać płodność, a także mieć szkodliwy wpływ na dziecko w łonie matki. Pyły te zawierają także metale ciężkie oraz np. dioksyny.
- Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, natomiast pył PM2,5 cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą także przenikać do krwi - czytamy na stronie powietrze.malopolska.pl.
Polska smogiem stoi
Jeśli chodzi o przekroczone normy jakości powietrza, w ogólnoświatowym rankingu World Air Quality Kraków znajduje się na czwartym miejscu spośród wszystkich miast na kuli ziemskiej. Nie jest jednak jedynym miastem zmagającym się z tym problemem. Zimą niemal w całej Polsce przez niekorzystne warunki meteorologiczne oraz wzmożone ogrzewaniem węglem i drewnem, występuje problem smogu. Występujący obecnie kryzys energetyczny powoduje, że jakość spalanych paliw jest bardzo mała. "Jeśli chodzi o jakość powietrza przy tym kryzysie – cofamy się o dziesięć lat", powiedziała nam Anna Dworakowska, współzałożycielka i koordynatorka ruchu Polski Alarm Smogowy.