Organizatorzy udostępnili uczestnikom plansze zawierające 52 przeróżne kategorie książkowe. Tak, aby każdy z nich znalazł coś dla siebie i miał okazję sięgnąć po coś nowego. Są one do pobrania na stronie internetowej Biblioteki Kraków w dwóch wersjach. Pierwsza to spis propozycji dla dorosłych, a druga adresowana jest do dzieci.
Co tydzień proponujemy inną kategorię literacką i zachęcamy, żeby w te kategorii każdy wybrał sobie jakąś książkę do przeczytania. Jeżeli ktoś przebrnie przez ten cały rok, będzie mógł na końcu, na liście, gdzie są zaznaczone te kategorie, odhaczyć je i stwierdzić wyzwanie przeze mnie podjęte zostało zakończone. - mówi Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków
Pojawiają się takie nazwy kategorii, jak np. „Książka o duchach", „Wielcy artyści", „ Nagroda Pulitzera", „Książka inspiracją do filmu" czy „Powieść psychologiczna" . Odhaczanie kolejnych punktów może być świetną motywacją, podobnie jak uczestniczenie w innych inicjatywach, które proponuje Biblioteka Kraków. Wśród nich jest konkurs na czytelnika roku. Jego nowa edycja rusza 1 lutego.
Czytelnicy zbierają pieczątki za przeczytane książki w paszporcie czytelniczym. Dostają za poszczególne pokonane progi nagrody i zdobywają tytuł Czytelnika Roku. - wyjaśnia Piotr Wasilewski
Udział w wyzwaniu #52tygodniezBibliotekąKraków można potraktować jako postanowienie noworoczne. Swoimi wynikami chętni mogą dzielić się na specjalnej grupie na Facebooku. Znajdą na niej także polecajki innych czytelników i przestrzeń do tego, by podzielić się swoimi recenzjami.