Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Jakie słowa walczą o tytuł najpopularniejszego słowa używanego przez młodych ludzi?
Jakie słowo zdetronizuje essę i zwycięży w tegorocznej edycji plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku 2023? Trwa ósma edycja konkursu Młodzieżowe Słowo Roku, dzięki któremu poznamy najpopularniejsze słowa, wyrażenia i określenia używane przez młodych ludzi. Plebiscyt jest doskonałą okazją do zabawy dla wszystkich użytkowników języka polskiego. Pozwala z bliska przyjrzeć się współczesnej młodej polszczyźnie, obserwować zmiany, jakie w niej zachodzą, oraz stać się przyczynkiem do ciekawych dyskusji, nie tylko wśród językoznawców. Młodzieżowym Słowem Roku 2022 została essa, a Nagrodę Jury otrzymała odklejka. W tym roku zgłoszone zostały już propozycje konkursowe. Jury wyłoniło z nich dwadzieścia propozycji, które powalczą o główne miano. Od środy, 15 listopada do czwartku, 30 listopada internauci mogą decydować w kolejnym głosowaniu, które z dwudziestu finałowych słów zostanie Młodzieżowym Słowem Roku 2023. Dodatkowo zostanie przyznana Nagroda Jury za najciekawsze zgłoszone słowo wraz z jego definicją. Rozstrzygnięcie plebiscytu organizowanego przez PWN nastąpi na początku grudnia.
Znamy finałową... 19-stkę w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Jury złożone z językoznawców wyłoniło już finałową dwudziestkę słów. Jakie słowa walczą o pierwsze miejsce? Tego dowiedzieliśmy się w środę, 15 listopada. PWN ogłosiło wyniki. Słowa nominowane do Młodzieżowego Słowa Roku 2023 to między innymi:
- bambik
- FR/ for real
- NPC
- oporowo
- side-eye
W czwartek, 16 listopada nastąpiła jednak pewna zmiana. Organizator plebiscytu poinformował o wycofaniu propozycji słowa KYS. Oto powód: Zgodnie z definicją KYS to żartobliwe określenie oznaczające tyle, co "odczep się, "ogarnij się" lub "zamknij się", kończące dyskusję, popularne w grach wideo i na YouTube. Po pierwszym dniu II etapu pojawiły się jednak zgłoszenia oraz komentarze informujące o jednoznacznie negatywnym, dosłownym ("kill yourself"). Organizator podjął decyzję o usunięciu powyższego zgłoszenia z finałowej 20-stki. Propozycje, które znalazły się 2. etapie plebiscytu do Młodzieżowego Słowa Roku 2023 znajdziecie w naszej galerii.
Jak głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2023?
Do drugiego etapu głosowania przeszły najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie były zgodne z regulaminem. Teraz, w drugim etapie, każdy może głosować na swój typ z listy 20 słów, spośród których zostanie wyłonione zwycięskie. Głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 jest niezwykle proste. Wydawnictwo Naukowe PWN po opublikowaniu finałowej 20-stki uruchomiło specjalny formularz, poprzez który będzie można zagłosować. Znajdziecie go TUTAJ.