Inwestycje

Trwa remont Stadionu Miejskiego w Krakowie. Kolejne 9 milionów na budowę!

2023-03-29 8:33

Epopeja dotycząca przygotowania Stadionu Miejskiego w Krakowie na nadchodzące Igrzyska Europejskie 2023 Kraków-Małopolska wydaje się nie mieć końca. Do imprezy zostało już mniej niż 90 dni, a obiekt wciąż jest remontowany. Teraz miasto otrzymało kolejne pieniądze na budowę. Na co zostaną przeznaczone? Jaki jest postęp prac?

Jaki jest postęp prac na stadionie?

Stadion Miejski ma przejść kolejny remont i lifting, a wszystko dlatego, że obiekt jest kluczowy dla nachodzących Igrzysk Europejskich. Właśnie tu odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia sportowego wydarzenia. Problem w tym, że miasto długo nie mogło znaleźć wykonawcy remontu. Ostatecznie umowę na modernizację podpisano 8 grudnia ubiegłego roku. Całość prac ma kosztować prawie 100 milionów złotych.

Od czasu podpisania umowy wykonawca przeprowadza remont elewacji. W części zachodniej trwa obecnie montaż elementów konstrukcji do mocowania szyb, a te pojawiły się już częściowo od strony północnej stadionu. W części wschodniej zakończył się montaż podkonstrukcji stalowej i tam także ekipy szykują się do mocowania szyb. Po stronie południowej trwa montaż marek do mocowania konstrukcji stalowej, a po północnej zakończył się montaż podkonstrukcji stalowej.

W ramach prac nad wentylacją zamontowano centrale wentylacyjne na elewacji północnej i południowej. Klatki schodowe są już napowietrzane przez wentylatory, a podobne są montowane do przewietrzania korytarzy. Na stadionie sprawdzono i wyczyszczono wszystkie czujki przeciwpożarowe, a obecnie trwa zmiana ich numeracji i przycisków ROP wraz z weryfikacją pętli instalacji SSP.

Kolejne pieniądze na remont

Krakowski magistrat wraz z Zarządem Infrastruktury Sportowej poinformował o kolejnym dofinansowaniu, jakie na remont stadionu otrzymało miasto. Tym razem do kasy trafi 8,9 mln złotych. Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na wymianę pokrycia dachów północnej praz południowej trybuny. Nowe poszycie wykonane zostanie ze znacznie trwalszego aluminium komorowego. Z tego samego materiału przywrócone zostaną skośne daszki po całym obwodzie trybun. Poszerzony zostanie także zakres modernizacji systemów bezpieczeństwa – informuje urząd.

Igrzyska Europejskie 2023 Kraków-Małopolska rozpoczną się już 21 czerwca właśnie na stadionie, na którym swoje mecze rozgrywa Wisła Kraków. Sportowa impreza zakończy się 2 lipca.

Prezydent Barcelony o kryzysie Lewandowskiego: Jest profesjonalistą

Jak dobrze znasz polskiego rocka lat 90.? QUIZ dla fanów Kultu, Hey i T.Love

Pytanie 1 z 10
Ile płyt w składzie z Kubą Płuciszem nagrał zespół IRA?