Tytuł i statuetka przyznawane są od 2021 r. Laureatkami zeszłorocznej odsłony konkursu są Dominika Dudek, Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, Renata Kopyto oraz Olha Menko. Co roku organizatorzy otrzymują kilkadziesiąt zgłoszeń i podkreślają, że za każdym razem widzą ich coraz więcej.
Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej powstała z idei chęci wzmocnienia opowieści o wkładzie kobiet w życie naszego miasta. Ma na celu uhonorowanie krakowianek, które dziś zmieniają nasze miasto m.in. po to, by ich biografie i dokonania nigdy nie zaginęły. - mówi Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej.
Możliwość zgłoszenia kandydatury ma każdy mieszkaniec Krakowa. Aby to zrobić, musi wypełnić odpowiedni formularz. Można przesłać go online lub przynieść osobiście do Urzędu Miasta na ul. Jana Dekerta 24. Wszystkie potrzebne dokumenty są do znalezienia na stronie internetowej rownosc.krakow.pl i BIPu Miasta Krakowa.
Kapituła analizuje te zgłoszenia przede wszystkim pod kątem skali działalności danej osoby, czasu jej trwania, ale też innowacyjności i różnorodności projektów. - dodaje Nina Gabryś
Nagroda nie ogranicza się do kategorii, takich jak biznes, nauka czy działalność społeczna. Zasady są skonstruowane tak, aby docenić interdyscyplinarność z jaką często działają kobiety. Termin składania zgłoszeń kończy się 16 lutego.