Będzie wniosek o wycofanie uchwały "przeciwko ideologii LGBT". Dokument przyjęty dwa lata temu przez Sejmik Małopolski stoi na drodze do uzyskania funduszy unijnych na rozwój regionalny. Komisja Europejska poinformowała o tym zarząd województwa już w styczniu. Sprawa jest poważna, bo chodzi o aż 2,5 miliarda Euro. Wniosek o cofnięcie uchwały złoży wicemarszałek Tomasz Urynowicz.
To są pieniądze potrzebne do tego, by móc sprawnie rozwijać Małopolskę. By wspierać małopolskie przedsiębiorstwa, ale także wspierać edukację, wspierać służbę zdrowia, budować drogi, mosty, inwestować w naukę, wspierać politykę senioralną, politykę społeczną, finansować funkcjonowanie rodzin wielodzietnych - tłumaczy swoje stanowisko.
Komisja w liście przesłanym zarządowi argumentuje, że "nie widzi uzasadnienia dla dalszych inwestycji w [perspektywie lat] 2021-2027 w promocję materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu oraz oferty turystycznej (...), skoro samorządy województw/gmin same przyczyniają się do kreowania mało przyjaznego wizerunku Małopolski".
Aktywiści ze środowisk LGBT cieszą się, że jest jakiś ruch ze strony władz Małopolski w słusznym ich zdaniem kierunku, ale jednocześnie podkreślają, że zarząd wie o sprawie od pół roku a efekt przyniosło dopiero zaangażowanie mediów.
Oczywiście wolelibyśmy gdyby władze wycofywały się ze swoich homofobicznych deklaracji nie ze względu na finanse, ale ze względu na wcześniejsze protesty obywateli, aktywistów i organizacji pozarządowych - komentuje Kamil Maczuga z inicjatywy Atlas Nienawiści, która mapuje wszystkie gminy, powiaty i województwa z przyjętymi uchwałami anty-LGBT.
Przypomnijmy, że przyjęcie uchwały anty-LGBT przez sejmik poskutkowało już zerwaniem współpracy z Małopolską przez francuski Region Centralny-Dolina Loary. Najbliższe posiedzenie sejmiku jest zaplanowane na 30 sierpnia.