Tak smog unosi się nad Krakowem

i

Autor: Krzysztof Dadak Uchwała antysmogowa: zakończono konsultacje społeczne

Uchwała antysmogowa: zakończono konsultacje społeczne

2022-09-06 8:53

Według władz Małopolski w zakończonych konsultacjach społecznych większość samorządów i mieszkańców regionu opowiedziała się za przedłużeniem o rok terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Wydłużaniu terminu wejścia w życie uchwały są przeciwne m.in. władze Krakowa oraz politycy PO, a także Polski Alarm Smogowy.

Projekt zmian w uchwale antysmogowej przygotował Zarząd Województwa Małopolskiego, złożony z przedstawicieli PiS. Projekt przewiduje wydłużenie wymiany kotłów bezklasowych o rok, czyli do końca 2023 roku. W sierpniu trwały konsultacje społeczne tego dokumentu.

Większość samorządów i mieszkańców Małopolski opowiedziała się za przedłużeniem terminu likwidacji pieców i kotłów bezklasowych. Sprzeciw co do zmiany wyraziły organizacje ekologiczne i aktywiści antysmogowi - głosi komunikat wydany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Przekazano w nim, że wyniki konsultacji zostaną zaprezentowane na posiedzeniu zarządu województwa, który zajmie stanowisko w tej sprawie. Opinie z konsultacji wraz ze stanowiskiem zarządu zostaną skierowane do merytorycznych komisji sejmiku województwa.

Efekty pracy komisji będą przedmiotem dyskusji Sejmiku Województwa Małopolskiego, który stosowną uchwałą podejmie ostateczną decyzję - wskazano. Głosowanie powinno się odbyć we wrześniu.

Jak wskazano, projekt zmiany uchwały antysmogowej przedłożono do konsultacji, „działając w poczuciu odpowiedzialności i w trosce o dobro wspólne, mając na uwadze powszechny niepokój wywołany wojną w Ukrainie i związany z tym światowy kryzys energetyczny”.

Zarząd kierował się licznymi głosami Małopolan oraz prośbami wielu samorządów, które, zgłaszając obawy mieszkańców o możliwości ogrzania mieszkań i domów w nadchodzącym sezonie grzewczym, prosiły o rozważenie przesunięcia o rok terminu wejścia w życie zapisów uchwały antysmogowej, zobowiązującej do likwidacji pieców i kotłów bezklasowych - głosi komunikat.

Marszałek Witold Kozłowski wielokrotnie podkreślał, że decyzja o projekcie wydłużenia terminu wymiany pieców jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i samorządów. Zwracał też uwagę, że palenie śmieciami jest przestępstwem i nie ma na to zgody. Marszałek zaznaczał, że zdrowie Małopolan jest najważniejsze, ale w wyniku pandemii i wojny w Ukrainie zmieniła się sytuacja ekonomiczna i społeczna.

Wydłużaniu terminu wejścia w życie uchwały są przeciwne m.in. władze Krakowa oraz politycy PO, a także Polski Alarm Smogowy.

Zabójstwo w Krakowie: w zaroślach przy torach kolejowych w pobliżu ulicy Chełmońskiego znaleziono ciało 27- letniego mężczyzny

QUIZ. Te przysłowia zna każdy! Odgadniesz, jakiego słowa brakuje? 6/10 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 10
Apetyt rośnie w miarę [...]