Kraków. Miasto chce zwalczać uciążliwości zapachowe
Uciążliwości zapachowe to problem szczególnie dotykający południowo-wschodniej części Krakowa, głównie Bieżanowa-Prokocimia i Podgórza. Na nieznośny zapach skarżyli się m.in. mieszkańcy osiedla Płaszów, Rybitwy, Przewóz czy Złocienia. W konsekwencji magistrat powołał Zespół Zadaniowy ds. ograniczenia uciążliwości odorowej, którego posiedzenie odbyło się w poniedziałek, 23 września. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele urzędu miejskiego i marszałkowskiego, WIOŚ, Wodociągów Miasta Krakowa, a także radni i mieszkańcy dzielnic XII i XIII. Co postanowiono?
Podczas posiedzenia przedstawiono aktualną informację nt. działań podejmowanych w celu ograniczenia uciążliwości odorowej, a także omawiano sytuację prawną i możliwości, jakimi dysponuje urząd.
Przedstawiciel Wodociągów Miasta Krakowa przedstawił ostatnie działania podejmowane w celu ograniczenia uciążliwości odorowej na terenie oczyszczalni ścieków w „Płaszowie”. Poinformował o zabezpieczonych środkach finansowych na realizację zadań związanych z ograniczeniem uciążliwości odorowej. Działania podejmowane przez Wodociągi zarządzające oczyszczalnią są istotne, tym bardziej że stale rośnie liczba zgłoszeń odczuwanych odorów. W 2021 roku było to 27 lokalizacji, w 2022 – 20, w 2023 r. – 40, w 2024 r. – 200 lokalizacji, przy czym 80% interwencji w 2024 to zgłoszenia z lipca, sierpnia i września. Zgłoszenia te dotyczą z odwodnień liniowych, rynien, odpowietrzników – pisze magistrat.
Jedną z pierwszych decyzji zespołu było zwiększenie częstotliwości mycia ulic i zalewania wodą wypustów ulicznych. To właśnie ich wysuszanie podczas gorących dni powoduje wydobywanie się smrodu ze studzienek kanalizacyjnych.
Do tego celu będzie używana czysta woda powstająca w procesie oczyszczania ścieków. Przedstawiciel Wodociągów Miasta Krakowa SA poinformował też o planach instalacji monitoringu poziomu stężeń siarkowodoru na systemie kanalizacji w Krakowie – czytamy w komunikacie.
Przedstawiciel WIOŚ Jacek Gołda poinformował, że 19 września rozpoczęła się kontrola Krakowskich Zakładów grabarskich SA. Omówiono także działalność spółki PreZero, a Urząd Miasta Krakowa drugi raz odmówił podpisania oświadczenia wymaganego do przedłużenia koncesji w zakresie odpadów komunalnych.