Koperta życia dla seniorów.

i

Autor: Ula Bienia

Ułatwienia dla ratowników medycznych. Naklejka na kasku lub koperta w lodówce mogą uratować życie!

2021-08-17 19:32

Krakowscy urzędnicy ułatwią pracę ratownikom medycznym. Miasto przekaże seniorom tak zwane "koperty życia", w których zawarte będą informacje o ich stanie zdrowia. Podobne rozwiązania urzędnicy szykują dla motocyklistów. W ich kaskach zostanie ukryta karta medyczna, której obecność zasygnalizuje naklejka pomarańczowej kropki.

Inicjatywa kopert życia dla seniorów powstała w Krakowie już w 2015 roku. Teraz urzędnicy rozprowadzają ich udoskonaloną wersję. Nowe koperty mają zawierać informacje o stanie zdrowia seniora, przebytych chorobach oraz alergii. Będzie także miejsce do wpisania numeru telefonu do osoby, z którą ratownicy mogą się skontaktować w razie zagrożenia życia pacjenta. Seniorzy bezpłatnie odbiorą koperty między innymi: w Miejskim Centrum Informacji dla Seniorów lub w Wydziale Polityki i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa. 

- Koperta życia składa się z mocnej folii. W kopercie jest magnes, który przyczepia się na lodówkę lub na drzwi wejściowe od strony wewnętrznej. Trzecia rzecz to karta informacyjna. Tym miejscem, w którym należy umieścić kopertę życia jest lodówka. Raczej każdy senior ma ją w domu i można ją łatwo zauważyć - tłumaczy Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Podobne rozwiązanie urzędnicy szykują dla motocyklistów. Projekt zakłada bezpłatną dystrybucję kart medycznych, które kierowcy będą wypełniać podstawowymi informacjami o swoim zdrowiu. Taką kartę motocykliści schowają w poszyciu swoich kasków. Jej obecność zasygnalizuje ratownikowi naklejka pomarańczowej kropki. Do karty przyczepiony jest także sznurek, aby udzielający pomocy mógł z łatwością dotrzeć do informacji, nie ściągając kasku z głowy poszkodowanego. 

- Ratownik, który przybędzie na miejsce zdarzenia będzie wiedział, jaka jest grupa krwi, choroby przewlekłe, uczulenie na leki i jakieś inne alergie. Jest tam również kontakt do osoby, która jest upoważniona do poznania stanu zdrowia pacjenta - mówi Mariusz Kaczmarek, Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa.

Motocykliści mogą bezpłatnie i dobrowolnie odebrać karty medyczne w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa, Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy "Moto Park Kraków" lub w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Krakowie. 

Dom odcięty od miasta podczas budowy trasy łagiewnickiej w Krakowie
Sonda
Czy szczepienia na Covid powinny być obowiązkowe?