Gazary AGH Kraków

i

Autor: AGH Kraków - materiały prasowe

Ultralekkie materiały będą stosowane w przemyśle kosmicznym. Naukowcy z AGH pracują nad gazarami

2021-11-15 9:40

W nowo otwartym Laboratorium Inżynierii Ciekłego Metalu na Wydziale Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie naukowcy badają właściwości gazarów. To metale, które składają się głównie z magnezu i wodoru. Te wysokoporowate materiały wytwarzane są ze stanu ciekłego. Są lekkie i z łatwością unoszą się na wodzie.

Gazary to struktury typu lotos. Zawierają do 70% wodoru. Charakteryzują się różnymi właściwościami między innymi: są lekkie, unoszą się na wodzie i tłumią drgania oraz dźwięki. 

- Zajmuję się gazarami na bazie magnezu, które są wysokoporowate. Magnez staje się teraz bardzo popularny. Magazynuje wodór, pięknie i nietoksycznie się spala, ale jest bardzo reaktywny. Jednak stosując odpowiednie obróbki, można go okiełznać, co przydaje się w rozwoju ekologicznym i w udoskonaleniach transportu - mówi Paweł Darłak, doktorant Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.  

Gazary są materiałem bardzo wytrzymałym. W odróżnieniu od pian metalowych pozwalają zwiększać wytrzymałość elementów przy jednoczesnej redukcji masy. Mogą być wykorzystywane między innymi: w przemyśle kosmicznym lub w medycynie. 

- Gazary można stosować w osłonach aparatów latających, jako rozpylacze paliwa w rakietach, filtry, anihilatory dźwięku lub drgań. Mogą być materiałem zastępczym dla ciała ludzkiego na przykład w biodegradowalnych endoprotezach, które po wyhodowaniu kości, znikają - tłumaczy profesor Jerzy Sobczak z Wydziału Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Pierwsze prace nad gazarami rozpoczęły się w latach 70. XX wieku na Ukrainie. Obecnie krakowscy naukowcy planują nawiązać współpracę z Chinami. 

Krakowski Ogród Świateł otwiera się dla zwiedzających. Wystawa pt . Królewna Śnieżka w Ogrodzie doświadczeń im. Stanisława Lema

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Komplet możliwy tylko jeśli jesteś chodzącą encyklopedią

Pytanie 1 z 10
Ile razy wybory prezydenckie po 1989 roku zostały w naszym kraju rozstrzygnięte w pierwszej turze?