Dolina Kościeliska

i

Autor: Wikipedia/Kapitel - Praca własna

Informacje

Utrudnienia w Dolinie Kościeliskiej. W poniedziałek rusza remont szlaku czarnego

2023-06-25 9:46

Na szlaku w Dolinie Kościeliskiej, w okolicy zejścia z Jaskini Mroźnej, w poniedziałek wystąpią utrudnienia związane z remontem szlaku. Z uwagi na prowadzone prace ten popularny szlak może być chwilowo zamykany, ale na czas nie dłuższy niż 10 minut – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Spis treści

  1. Będą utrudnienia w Dolinie Kościeliskiej. W poniedziałek rusza remont szlaku czarnego

Będą utrudnienia w Dolinie Kościeliskiej. W poniedziałek rusza remont szlaku czarnego

Utrudnienia w ruchu turystycznym będą spowodowane remontem szlaku czarnego prowadzącego od wylotu Jaskini Mroźnej. Ten szlak krzyżuje się z popularnym szlakiem zielonym przez Dolinę Kościeliską i tam właśnie na poniedziałek zaplanowane są prace. Remont całego szlaku prowadzącego przez Jaskinię Mroźną trwa od września 2020 roku. Koszt prac jest szacowany na ponad 4,5 miliona złotych. Ponowne otwarcie tej popularnej wśród turystów jaskini ma nastąpić w bieżącym roku.

W Jaskini Mroźnej zostało m.in. wymienione całe oświetlenie wnętrza. Jest to bowiem jedyna sztucznie oświetlona jaskinia w polskich Tatrach. W ramach remontu wykonano zabezpieczenia szlaku zejściowego z jaskini przed spadającymi kamieniami. Jaskinia Mroźna jest najczęściej odwiedzaną przez turystów jaskinią w polskich Tatrach i jedną z sześciu jaskiń udostępnionych do zwiedzania. Zwiedzanie Mroźnej nie wymaga specjalnego wyposażenia, ani specjalnych umiejętności. Trasa przejścia przez jaskinię liczy ponad 400 metrów, a wędrówka przez nią trwa około 30-40 minut.

Jaskinię Mroźną odkryli w 1934 roku Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Odkrywcy początkowo myśleli, że ma tylko kilkadziesiąt metrów długości. W następnych latach przekopano zawaliska i zamulone przejście do dalej położonych partii, na końcu których udało się odsłonić drugie wejście do jaskini. W lipcu 1953 roku Jaskinię Mroźną otwarto dla ruchu turystycznego. Początkowo zwiedzanie odbywało się przy świetle lamp karbidowych, a pod koniec lat 50. zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne.

ZOBACZ: WIANKI W KRAKOWIE 2023. TAK KRAKÓW ŚWIĘTOWAŁ NADEJŚCIE LATA!

"Ani Jednej Więcej. Przestańcie nas zabijać". Kobiety w Rzeszowie wyszły na ulice!