Odśnieżanie. Jakie obowiązki mają zarządcy?
Krakowska policja przestrzega przed spadającymi z budynków soplami i zwałami śniegu. Przypomina również właścicielom o obowiązku odśnieżania dachów oraz uprzątnięcia śniegu i błota z dróg dla pieszych wzdłuż nieruchomości.
- Śliskie i zasypane śniegiem chodniki oraz spadające z dachów sople lub zwały śniegu mogą zagrażać zdrowiu i życiu przechodniów - powiedział rzecznik prasowy komendy miejskiej policji w Krakowie Piotr Szpiech.
W związku z opadami śniegu i marznącego deszczu policja - w specjalnym komunikacie - przypomina właścicielom i administratorom budynków o obowiązku usuwania lodowych sopli i odśnieżania dachów, balkonów z zalegającego śniegu. Szczególną uwagę zwraca na obiekty wielkopowierzchniowe, np. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny, ponieważ zalegający na nich śnieg może spowodować katastrofę budowlaną.
Właściciel lub zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, może zostać ukarany mandatem, a nawet wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
Biały puch i lód należy również usunąć z chodników przed posesją, by nie narazić się na mandat lub odpowiedzialność za możliwe wypadki. Właściciele nieruchomości sąsiadujących z chodnikiem są zobligowani do dbania o jego czystość, choćby ze względu na bezpieczeństwo pieszych.
Obowiązki ciążące na właścicielu nieruchomości określa art. 5 Ustawy o utrzymaniu czystości w gminach. W ust. 1 pkt 4 tego artykułu czytamy, że właściciele nieruchomości "zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych".
Za niewypełnienie tych obowiązków grozi grzywna. Dodatkowo osoba, na której ciążą te obowiązki, może ponieść też odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe w obrębie swojej nieruchomości.