Centralny Port Komunikacyjny. Jakie są plany nowego rządu?
W środę, 26 czerwca zwołano konferencję prasową, na której premier Donald Tusk przedstawił plany dotyczące przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na spotkaniu z dziennikarzami szef rządu określił CPK "trójskokiem w nowoczesność". Pierwszy krok ma obejmować kolej (projekt "100 minut"), drugi - modernizację lotnictwa (idea "blisko lotnisko"), a trzeci - modernizację Polskich Linii Lotniczych. Według słów Donalda Tuska nasz kraj ma stać się wielkim megalopolis:
Polska stanie się jednym wielkim megalopolis, zobaczymy to za kilka lat. W ten projekt będą włączone wszystkie duże miasta w Polsce. Sieć kolejowa, którą proponujemy, jesteśmy w fazie przygotowań i finansowania, to będą koleje, które łączą największe miasta ze stolicą i między sobą. (...) Początkiem tego projektu będzie "igrek", czyli Kolej Dużych Prędkości, łącząca Warszawę i Łodź z rozwidleniem na Warszawę i Wrocław - mówił Donald Tusk.
Premier zapowiedział powstanie lotniska w Baranowie, które ma być najnowocześniejszym lotniskiem w Europie. Jednocześnie obiecał, że rząd będzie inwestował w lotniska regionalne. W planach jest także szybka rozbudowa i modernizacja Modlina oraz zwiększenie floty PLL LOT do ponad 30 samolotów szerokokadłubowych do 2030 r.
W niecałe 2h z Krakowa do Warszawy. Projekt 100 minut
Premier Donald Tusk, opowiadając podczas konferencji o projekcie "100 minut", wspomniał o stolicy województwa małopolskiego. Według przyjętych zamierzeń owe 100 minut ma bowiem zajmować w niedalekiej przyszłości przejazd pociągiem między Warszawą a Krakowem, Katowicami, Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem:
To będzie projekt 100 minut. Bo w mniej więcej tyle będzie można dojechać z Warszawy do Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Gdańska. Dużo mniej niż 100 minut będzie nas kosztowała podróż między Warszawą i Łodzią (...) Kolej będzie osiągać prędkość od 300 do 320 km na godz - zapowiedział premier na środowej konferencji prasowej.