Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. .Celem muzeum jest zachowanie najcenniejszych pamiątek po słynnych polskich naukowcach oraz przybliżenie ich dokonań społeczeństwu. W ramach projektu dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia po odkrywcach zostaną zdigitalizowane.
To jest w przypadku Kazimierza Prószyńskiego zestaw kamer i filmów, które są przechowywane w Wielkiej Brytanii, to jest Księga Szkocka Stefana Banacha, to są obiekty, które zostały po Janie Szczepaniku - mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Ekonomicznego.
Zbiory zostaną także przeanalizowane pod kątem strategii ich konserwacji.
Chcemy zbadać powietrze pod kątem chemicznym, zbadać temperaturę i wilgotność w jakich te obiekty są przechowywane. Tak, aby podpowiedzieć rodzinie czy też osobom, które opiekują się tymi zbiorami, aby utrzymywały określone warunki w celu zachowania tych obiektów dla przyszłych pokoleń- wyjaśnia naukowiec.
Wirtualne muzeum będzie dostępne dla zwiedzających od września przyszłego roku. Koszt cyfryzacji jego zbiorów wynosi milion złotych.