Spis treści
- W Krakowie odbywaja się Stuhralia, festiwal poświęcony twórczości Jerzego Stuhra
- Projekcja "Seksmisji" w kopalni soli w Wieliczce w ramach festiwalu Stuhralia
- Kultowa "Seksmisja" powstała w Kopalnia Soli „Wieliczka”. Tak wspominają to aktorzy
W Krakowie odbywaja się Stuhralia, festiwal poświęcony twórczości Jerzego Stuhra
Stuhralia to coroczny festiwal poświęcony twórczości Jerzego Stuhra, organizowany w Krakowie – mieście silnie związanym z jego karierą. Wydarzenie odbywa się Tauron Arenie, a w programie znajdują się projekcje filmów, spektakle teatralne, panele dyskusyjne, spotkania z artystami i koncerty. Festiwal przyciąga miłośników i miłośniczki inteligentnego humoru, sztuki z przesłaniem i kultury wysokiej. Stuhralia to świetna okazja do świętowania dorobku dwóch pokoleń artystów oraz dialogu z widzami w atmosferze sztuki i refleksji.
— Festiwalowy weekend Jerzego Stuhra wypełnią pokazy Jego dzieł teatralnych i filmowych w Kinie Pod Baranami w ASP. Zobaczymy m.in. spektakl „Mieszczanin szlachcicem”, „Wodzireja”, „Spis cudzołożnic” oraz film „Duże zwierzę”. Nie zabraknie również pokazu „Shreka” z kultową rolą dubbingową Jerzego Stuhra. Wszystkie pokazy będą okazją do rozmów z twórcami i aktorami, które poprowadzą Agnieszka Malatyńska i Łukasz Maciejewski. W Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie odbędzie się Sympozjum „Jerzy Stuhr i Jego Mitteleuropa” poświęcone spojrzeniu zarówno na sprawy sztuki, jak i na postrzeganie relacji międzyludzkich, świata, ojczyzny i uniwersalnych wartości — zapowiadają organizatorzy.
Projekcja "Seksmisji" w kopalni soli w Wieliczce w ramach festiwalu Stuhralia
Uczestnicy i uczestniczki festiwalu Stuhralia mają nie lada okazję na obejrzenie kultowego filmu z udziałem Jerzego Stuhra w wyjątkowych okolicznościach. Już w piątek, 4 lipca w Kopalnia Soli „Wieliczka” odbędzie się specjalny pokaz "Seksmisji", która poprzedzi specjalna prelekcja z udziałem reżysera Juliusza Machulskiego, Olgierdem Łukaszewiczem oraz Maciejem Stuhrem. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w słynnej Kopalnia Soli „Wieliczka” nagrano część scen do filmu.
— Uroczyste otwarcie Tauron Festiwalu Jerzego Stuhra planowane jest 4 lipca w Kopali Soli „Wieliczka”. W ramach otwarcia festiwalu, po ponad 40. latach od czasu swojej premiery, kultowa „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego powróci do Kopalni Soli w Wieliczce, gdzie realizowano zdjęcia do tego filmu. Emisje poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu Juliuszem Machulskim, odtwórcą kultowej roli „Alberta” – Olgierdem Łukaszewiczem, a także z Maciejem Stuhrem. Rozmowę poprowadzi redaktor Maria Malatyńska. Na uczestników unikalnego pokazu „Seksmisji” w komorze Warszawa czekają liczne niespodzianki związane z pobytem w świecie „Archeo” — zachęcają organizatorzy.

Kultowa "Seksmisja" powstała w Kopalnia Soli „Wieliczka”. Tak wspominają to aktorzy
"Seksmisja" miała premierą w 1983 r., a w 2007 r. z okazji 25-lecia filmu zorganizowano spotkanie z aktorami i aktorkami oraz ekipą producencką. Wrócono wówczas pamięcią do niezapomnianego charakteru Kopalni Soli „Wieliczka” oraz nagrywanych tam scen. Aktorzy wspominają szczególnie ciepło nagrywanie bitwy na torty, które to specjalnie sprowadzono w tym celu pod ziemię. Co ciekawe, w trakcie sprowadzania ich do przestrzeni kopalni, kilka tortów zniknęło w tajemniczych okolicznościach.
— W 1983 roku były podłe czasy, "Seksmisja" zaś okazała się schodzeniem do podziemia. Ważnym elementem stała się dosłowność solnej groty, w której pokazaliśmy groteskową dywersję w postaci bitwy na torty oraz dwóch buntowników, Maksa i Alberta — powiedział Olgierd Łukaszewicz. — Zabawne zdarzenie podczas kręcenia „Seksmisji”? Było zamówionych 40 tortów — to był wtedy łakomy kąsek — które miały zjechać do podziemia i posłużyć do pamiętnej bitwy. W drodze na dół kilka tortów zniknęło... — wspomniała w październiku 2009 roku Bożena Stryjkówna.