Gotowość na przyjęcie pacjentów już od tego weekendu zadeklarował Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie, do którego może trafić 15 pacjentów. W tygodniu nowe miejsca pojawią się w kolejnych lecznicach.
Szpitalem, który bardzo mocno włączy się w ten system opieki covidowej będzie Wojewódzki Szpital św. Łukasza w Tarnowie. Placówka zadeklarowała, że na początek przygotuje 50 łóżek i ta baza może być dalej rozwijana w razie potrzeb. Szpitale, które jeszcze dołączyły do tej bazy to krakowski Szpital MSWiA, który zadeklarował uruchomienie 40 łóżek i Szpital im. Żeromskiego w Krakowie, którego dyrektor zadeklarował, że kolejnych 20 łóżek może być udostępnionych dla pacjentów z koronawirusem - wylicza Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.
Służby wojewody informują, że już od dłuższego czasu trwały intensywne działania zmierzające do zwiększenia bazy szpitalnej dla pacjentów z koronawirusem i podejrzeniem zakażenia.
Decyzją wojewody baza ta zostanie zwiększona do 800, uruchamianych stopniowo łóżek. W ramach tych działań zostały wydane decyzje zwiększające bazę łóżkową do poziomu łącznie około 800 łóżek, które będą stopniowo uruchamiane.
Miejsca dla pacjentów z SARS-CoV-2 powstaną w ramach poszerzania liczby łóżek na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych i dostosowywania oddziałów chorób wewnętrznych i pulmonologicznych do potrzeb zakażonych pacjentów. Według danych z piątku, z 634 łóżek dla pacjentów z COVID-19 zajętych było 511 miejsc.
W sobotę w Małopolsce przybyło 290 zakażonych koronawirusem. To kolejny rekord. Tak dużej liczy nowych przypadków do tej pory nie było. Od początku pandemii w regionie wykryto zakażenie u 12 tys. osób. Najwięcej w Krakowie, ponad 2,5 tys.