Apostazja, czyli chęć "wyjścia" z Kościoła robi się coraz popularniejsza. Wpływ na to ma kilka czynników. Są to m.in. zaangażowanie Kościoła w polityczne sprawy, czy kontrowersyjne słowa księży. Można tu wspomnieć, chociażby o "neomarksistowskiej tęczowej zarazie" - która padła z ust abp. Marka Jędraszewskiego. Słowa kapłanów spotykają się z oburzeniem, ale ci nie są pociągani za nie do odpowiedzialności. Ostatnio pisaliśmy o tym tutaj:
Sąd wydał decyzję w sprawie kontrowersyjnych słów abp. Jędraszewskiego. Mocno zaskakuje!
Apostazję nie jest też łatwo przeprowadzić. Zajmuje to sporo czasu, spotyka się też z niechęcią. Sprawy nie ułatwiają również kapłani. Z pomocą przychodzi profil na Facebooku: "Mapa apostazji". Znajdziemy tam spis parafii, gdzie bez problemów można wystąpić z Kościoła, a gdzie są trudności! Co ważne lista jest cały czas aktualizowana. Na dzień pisania tego artykułu [10.12.2020] na mapie zaznaczono 621 parafii.
Aby dokonać apostazji, należy być pełnoletnim. Najpierw trzeba odwiedzić parafię, w której mieliśmy chrzest. Odebrać tam akt tego sakramentu (wraz z kopią). Następnie w trzech egzemplarzach napisać deklarację wystąpienia z Kościoła. Kolejno wszystkie dokumenty zanosimy do proboszcza parafii obecnego miejsca zamieszkania.