Podróże

W tej wsi w Małopolsce mieszka zaledwie 40 osób. Kiedyś znajdowało się w niej przejście graniczne z Czechosłowacją [GALERIA]

2024-09-27 15:20

Małopolska jest jednym z najpiękniejszych regionów na mapie naszego kraju. Województwo słynie z niezwykle urokliwych małych miejscowości. Jedną z nich jest wieś Dubne, położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna, którą zamieszkuje zaledwie 40 osób. Jej największą atrakcją turystyczną jest zabytkowa greckokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła z 1863 roku, będąca obecnie filialnym kościołem rzymskokatolickim. W latach 1960-1985 w miejscowości znajdowało się polsko-czechosłowackie przejście graniczne Dubne-Obručné. Jak wygląda ta wyjątkowa wieś? Sprawdźcie w naszej galerii.

Dubne to jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. Kiedyś było w niej przejście graniczne

Dudne jest jedną z najbardziej urokliwych wsi w województwie małopolskim. Zamieszkuje ją, jak wynika z danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku, na które powołuje się portal Polska w Liczbach, zaledwie 40 osób, z czego 45 proc. mieszkańców stanowią kobiety, a 55 proc. ludności to mężczyźni. Miejscowość jest położona w powiecie nowosądeckim, w gminie Muszyna. W latach 1975-1998 należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego. W latach 1960-1985, czyli w okresie PRL-u, znajdowało się w niej polsko-czechosłowackie przejście graniczne Dubne-Obručné. Było to przejście małego ruchu granicznego, przez które dopuszczony był ruch osób i środków transportu na podstawie przepustek w związku z użytkowaniem gruntów. Można było przenosić lub przewozić przez nie przedmioty, które nie wymagały zezwolenia na wywóz lub przewód, a także były zwolnione z cła i innych opłat. Zasady te były zgodne z Konwencją lub przepisami wydanymi na jej podstawie.

Cerkiew św. Michała Archanioła to największa atrakcja wsi Dubne

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Dubnem jest zabytkowa greckokatolicka cerkiew św. Michała Archanioła z 1863 roku, będąca obecnie filialnym kościołem parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Muszynie. Powstała ona na miejscu dawnej świątyni z 1673 roku, która została zniszczona przez pożar. W 1929 roku cerkiew odnowiono, a po przeprowadzeniu akcji „Wisła” w latach 1947-1950, która skutkowała wypędzeniem Łemków, zaadaptowano ją na kościół rzymskokatolicki. W 1964 roku cerkiew wpisano na listę zabytków. Jest również częścią Szlaku Architektury Dawnej w Małopolsce.

Tak wygląda wieś Dubne w województwie małopolskim [GALERIA]

Sonda
Czy Małopolska jest najpiękniejszym regionem w Polsce?

QUIZ. Małopolska gwara. Mówią tak w twoim regionie?

Pytanie 1 z 10
1. Charakterystyczną odmianą polszczyzny używaną zwłaszcza w Krakowie i w okolicach jest gwara:
Zawody łazików marsjańskich w Krakowie. European Rover Challenge 2024
Listen on Spreaker.