Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. Ziemia zapadła się już 20 września. Zdjęcie archiwalne

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini. Zdjęcie archiwalne

W Trzebini zapadła się ziemia blisko zabudowań. To już czwarte zapadlisko w przeciągu niecałych trzech tygodni!

2023-01-10 16:07

W Trzebini w odległości 10 metrów od zabudowań zapadła się ziemia. - Nie ma żadnych ofiar. Straż pożarna zabezpiecza teren - poinformował Hubert Ciepły z małopolskiej PSP. Od świąt Bożego Narodzenia jest to już czwarte zapadlisko w tej miejscowości.

Zapadlisko w Trzebini. Ziemia zapadła się blisko zabudowań

W Trzebini po raz kolejny zapadła się ziemia. Tym razem w odległości 10 metrów od zabudowań: domu kultury i kortów tenisowych. 

Zapadlisko pojawiło się w rejonie ulicy Grunwaldzkiej i mierzy dwa metry średnicy. Na miejscu pracują dwa zastępy straży pożarnej. Jak poinformował Hubert Ciepły z małopolskiej PSP, nie ma żadnych ofiar.

Od świąt Bożego Narodzenia jest to już czwarte zapadlisko w Trzebini. Wszystkie leje na bieżąco zasypuje Spółka Restrukturyzacji Kopalń, następca prawny kopalni węgla kamiennego "Siersza". To przede wszystkim na terenie osiedla Siersza zapada się ziemia.

Seria zapadlisk w Trzebini. Czy mieszkańcy są bezpieczni?

O serii zapadlisk stało się głośno we wrześniu 2022, kiedy dziura powstała na terenie parafialnego cmentarza i wchłonęła ok. 50 grobów. Wcześniej, od sierpnia 2021 roku, w Trzebini ziemia zapadała się co najmniej 10 razy.

Władze i mieszkańcy Trzebini czekają na wyniki badań terenu, które mają być znane 15 lutego.

"Te wyniki będą kamieniem milowym w rozwiązaniu sprawy zapadlisk, powstających na terenie naszej gminy. Rozwiązanie problemów nie nastąpi jednak z dnia na dzień" - powiedział burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk.

Zapadliska powstające w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Rozbiórka Galerii Plaza w Krakowie