- Waldemar Żurek będzie nowym ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.
- Waldemar Żurek to sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, który stał się symbolem oporu wobec zmian w sądownictwie forsowanych przez poprzednią władzę.
- Za swoją bezkompromisową postawę i udział w protestach był szykanowany – w 2018 roku odwołano go z funkcji rzecznika sądu i przymusowo przeniesiono do innego wydziału.
- Jego walkę o praworządność potwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka, który w 2022 roku orzekł, że działania Polski wobec sędziego naruszyły Europejską konwencję praw człowieka.
- Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Radia ESKA.
Sędzia z Małopolski. Kim jest Waldemar Żurek?
Cała droga życiowa i zawodowa Waldemara Żurka nierozerwalnie związana jest z Małopolską. Urodził się w 1970 roku w Chrzanowie, a swoją przyszłość związał z Krakowem, gdzie ukończył Wydział Prawa i Administracji na prestiżowym Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego związki z Krakowem są niezwykle silne – to tutaj orzeka w Sądzie Okręgowym i to tutaj przez ponad 14 lat pełnił funkcję jego rzecznika prasowego. Już jako uczeń angażował się w działalność opozycyjną w ramach Konfederacji Polski Niepodległej, co wcześnie ukształtowało jego postawę obywatelską.
Ogólnopolską rozpoznawalność sędzia Żurek zyskał jako członek i rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2010–2018. Jego kadencja przypadła na czas kryzysu wokół wymiaru sprawiedliwości. Otwarcie krytykował forsowane przez poprzednią władzę reformy, brał udział w protestach w obronie niezależności sądów i apelował o udział w demonstracjach. Za swoją bezkompromisową postawę zapłacił wysoką cenę. W 2018 roku nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, Dagmara Pawełczyk-Woicka, odwołała go z funkcji rzecznika, a następnie przymusowo przeniosła go z wydziału odwoławczego do wydziału pierwszej instancji. Wiodące stowarzyszenia sędziowskie, „Themis” i „Iustitia”, jednogłośnie określiły te działania jako „politycznie motywowaną szykanę” i próbę zastraszenia środowiska.

„Niezłomność” sędziego Żurka została doceniona nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. W przełomowym wyroku z czerwca 2022 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że Polska, przerywając jego kadencję w KRS i szykanując go za publiczne wypowiedzi, naruszyła Europejską konwencję praw człowieka. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. „Złotego Paragrafu” od „Dziennika Gazety Prawnej” oraz nagrody „Przyjaciel Demokracji” przyznanej przez Komitet Obrony Demokracji. Symbolicznym zwieńczeniem jego walki była Nagroda im. prof. Zbigniewa Hołdy, podczas której laudację na jego cześć wygłosił Adama Bodnara, którego teraz zastąpi w rządzie Donalda Tuska. Ewentualna nominacja Żurka byłaby więc nie tylko zmianą personalną, ale i potężnym sygnałem kontynuacji misji przywracania praworządności.