Ciekawostki

To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Małopolska miejscowość stała się turystycznym hitem [GALERIA]

2024-08-09 16:15

Które uzdrowisko jest najmniejsze w Polsce? Jak się okazuje, tytułem tym może pochwalić się położone w Małopolsce Wapienne, które zamieszkuje nieco ponad 140 osób. Mimo niewielkich rozmiarów oferta uzdrowiska może zadziwiać. W ostatnich latach miejscowość przeżywa turystyczny renesans. Co ciekawe, wieś ma za sobą trudne doświadczenia polskiej historii, w czasie których trzykrotnie doznawała poważnych zniszczeń. Dziś uzdrowisko Wapienne wraca do łask. Zobaczcie je w przygotowanej galerii.

Spis treści

  1. Najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Po latach zniszczeń Wapienne odzyskuje blask
  2. Uzdrowisko Wapienne. Atrakcje turystyczne
  3. Wapienne w Małopolsce. Wody lecznicze uzdrowiska

Najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Po latach zniszczeń Wapienne odzyskuje blask

Krynica-Zdrój, Rabka-Zdrój czy Szczawnica to słynne miejscowości uzdrowiskowe położone w województwie małopolskim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Małopolska może pochwalić się również najmniejszym uzdrowiskiem w Polsce, a tytuł ten dzierży położone w powiecie gorlickim Wapienne. Historia wsi rozpoczyna się jeszcze w XIV wieku, jednak już dwa stulecia później miejscowość słynęła z usług leczniczych związanych z chorobami wenerycznymi. Co ciekawe, uzdrowisko Wapienne w Małopolsce gościło m.in. wracających z kampanii moskiewskiej żołnierzy Napoleona. Istotne położenie miejscowości było również przyczyną jej tragicznej historii. Wapienne przez lata swojego istnienia musiało wielokrotnie odbudowywać się po wojennej pożodze. Pod koniec XIX wieku uzdrowisko zniszczyły pożary, po których częściowo odbudowano wieś. Radość nie trwała jednak długo, bo już w czasie I wojny światowej Wapienne uległo kolejnym zniszczeniom. Podobny los spotkał miejscowość w czasie II wojny światowej – uzdrowisko zostało wówczas zdewastowane. Mozolna odbudowa Wapiennego trwała od lat 50. XX wieku. W latach 2010-2014 dzięki środkom unijnym przeprowadzono rewitalizację najmniejszego uzdrowiska w Polsce, które znów oferuje zabiegi lecznicze. Zobaczcie uzdrowisko Wapienne w przygotowanej poniżej galerii.

Uzdrowisko Wapienne. Atrakcje turystyczne

Wapienne to uzdrowisko oferujące wiele atrakcji turystycznych, stanowiąc dobrą bazę wypadową do wycieczek górskich. Można tam zwiedzić m.in. Kornuty, czyli słynny rezerwat skalny, a także zobaczyć Jaskinię Mroczną – jedną z najdłuższych w Beskidzie Niskim, w której zimują liczne gatunki nietoperzy. Ciekawym wyborem jest również Ścieżka Przyrodnicza Buczynowa. Nieopodal miejscowości położone są również inne atrakcje, np. gorlickie muzeum im. Ignacego Łukasiewicza, średniowieczny Biecz, Muzeum Przemysłu Naftowego, zalew Klimkówka czy Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Okolice uzdrowiska Wapienne to również wieże widokowe (Ferdel) czy zabytkowe Cerkwie.

Wapienne w Małopolsce. Wody lecznicze uzdrowiska

Wapienne przyciąga nie tylko turystów, ale przede wszystkim kuracjuszy, którzy oprócz wypoczynku mogą skorzystać również z tamtejszych terapii, w której wykorzystuje się podgórski klimat, a także średnio zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowe czy borowinę. W Wapiennem eksploatowane są dwa ujęcia wód – „Marta” i „Kamila”. Wody te wykorzystuje się m.in. w leczeniu chorób dróg układu moczowego, otyłości czy układu trawienia. Uzdrowisko oferuje również możliwość skorzystania z leczniczych kąpieli i inhalacji.

Jak dobrze znasz Małopolskę? Sprawdź w quizie, czy rozpoznasz powiat po nazwie miejscowości

Pytanie 1 z 15
Skała to miasto w powiecie:
Park Leśny Tetmajera w Bronowicach w Krakowie
Listen on Spreaker.