Rada Miasta Krakowa

i

Autor: Rada Miasta Krakowa Krakowscy radni niezgodni co do nadania imienia bpa Pieronka skwerowi w centrum miasta

Wiadomości

Ważą się losy skweru biskupa Pieronka w Krakowie. Wśród radnych zapanowała niezgoda

2024-09-27 15:25

Radni Krakowa nie przyjęli w środę, 25 września 2024 roku, uchwały o nadaniu imienia bpa Tadeusza Pieronka skwerowi w centrum miasta i odesłali projekt do projektodawcy, czyli prezydenta miasta, aby temat został skonsultowany z mieszkańcami Starego Miasta.

Kraków. Radni niezgodni co do nadania imienia bpa Pieronka skwerowi w centrum miasta

Z wnioskiem o nazwanie obszaru przy skrzyżowaniu ulic: Droga do Zamku, św. Idziego i Grodzkiej wystąpili do władz Krakowa: senator Bogdan Klich (PO) i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała. Propozycja ta uzyskała pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

„Nadanie nazwy dla bezimiennego skweru zapewni godne upamiętnienie postaci Biskupa Tadeusza Pieronka” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, podpisanym przez wiceprezydenta miasta Stanisława Mazura z upoważnienia prezydenta Aleksandra Miszalskiego (PO).

W środę wniosek o odesłanie projektu do projektodawcy zgłosił klub Koalicji Obywatelskiej w związku m.in. ze stanowiskiem radnych dzielnicy Stare Miasto, którzy w przyjętej dzień wcześniej uchwale domagają się zaprzestania nadawania nazw skwerom w ich dzielnicy. Włodzimierz Pietrus (PiS) podczas środowej sesji wyraził stanowisko zgodne ze stanowiskiem rady dzielnicy Stare Miasto. Ostry sprzeciw nadania nazwy im. bpa Pieronka wyrażali zaś radni Krakowa dla Mieszkańców i Nowej Lewicy. Za odesłaniem projektu uchwały do projektodawcy było 23 przedstawicieli KO i Nowej Lewicy, przeciw 19 radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Krakowa dla Mieszkańców.

Radni Krakowa dla Mieszkańców domagali się, aby jeszcze na środowej sesji odrzucić projekt uchwały.

– Musimy po prostu powiedzieć „nie”. To nie jest właściwa osoba (bp Pieronek), żeby być patronem skweru albo (jest) niewłaściwy czas, by nazywać skwer – przekonywała Aleksandra Owca.

Z kolei przedstawicielka Nowej Lewicy Joanna Hańderek proponowała wycofanie z obrad punktu o nadaniu nazwy skwerowi. Jak argumentowała, nie wszyscy są katolikami, a przestrzeń publiczna powinna być neutralna religijnie.

– Nie potrzebujemy takich patronów, patronek, które prowadzą do niepotrzebnych dyskusji, wymiany zdań – oceniła Hańderek.

Grzegorz Wojciech Stawowy (KO) podkreślił, że jeżeli mowa jest o tolerancji, to najlepiej poddać projekt konsultacjom społecznym.

– To ludzie zadecydują jak to ma wyglądać, a nie tutaj grupa radnych – przekonywał Stawowy.

– Ważne, by mieszkańcy mogli się wypowiedzieć – dodała Agnieszka Pogoda-Tota (KO).

Tadeusz Pieronek urodził się w Radziechowach na Żywiecczyźnie, zmarł w 2018 r. w wieku 84 lat w Krakowie. Był biskupem pomocniczym sosnowieckim w latach 1992-1998, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993-1998, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie w latach 1998-2004.

To jedna z najsławniejszych małopolskich wsi. Kiedyś należała do biskupa [GALERIA]

W jakiej dzielnicy jest ta ulica? To quiz dla prawdziwych znawców Krakowa

Pytanie 1 z 15
W jakiej dzielnicy znajduje się ul. Opolska?
Kraków: Pan Bogdan został obudowany blokami