Jacek Majchrowski. 20-lecie prezydentury
Majchrowski nigdy nie wygrał wyborów w pierwszej turze, ale nieprzerwanie od dwudziestu lat nie dawał szans rywalom w kolejnych. Właśnie mija okrągła rocznica od jego pierwszego zwycięstwa.
Jacek Majchrowski urząd prezydenta Krakowa objął 19 listopada 2002 roku - od tej daty trwają jego wieloletnie rządy pod Wawelem. Włodarz z Krakowa to też jeden z najdłużej panujących prezydentów miast w kraju. Co się zmieniło w stolicy Małopolski przez ten czas?
Wybór Jacka Majchrowskiego do końca nie był oczywisty
Mimo, że od dwóch dekad nie przegrał wyborów, jego pierwsza wygrana - poprzedzająca pierwszą kadencję włodarza - do samego końca nie była pewna. Rywalami Majchrowskiego w pierwszej turze byli m.in. były prezydent miasta Józef Lassota, Zbigniew Ziobro z Prawa i Sprawiedliwości i Jan Rokita z Platformy Obywatelskiej. Ostatecznie Jacek Majchrowski wygrał z Józefem Lassotą różnicą 1421 głosów. Co jednak istotne, w drugiej turze do urn nie poszło ok. 50 tys. mieszkańców, którzy głosowali w pierwszej.
Jak zmieniał się Kraków? Przegląd najważniejszych inwestycji
W listopadzie 2006 roku, w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego. Frekwencja wyniosła wtedy 38%. Podczas drugiej kadencji udało mu się dokończyć większość z inwestycji zaplanowanych wcześniej. W centrum miasta zmodernizowano Mały Rynek i plac Wszystkich Świętych, a także odnowiono płytę Rynku Głównego, pod którą wybudowano oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Początek trzeciej kadencji prezydenta Majchrowskiego przypada na 2010 rok. Wówczas w drugiej turze wyborów włodarz pokonał kandydata Platformy Obywatelskiej Stanisława Kracika. To czas dużych inwestycji kulturalno-sportowych. Otwarta została największa w Polsce hala widowiskowo-sportowa (o pojemności do 20 tys. miejsc) Kraków Arena, a po trzech latach budowy oddano do użytku centrum kongresowe i rozrywkowe ICE Kraków Congress Centre. W trakcie trzeciej kadencji Jacka Majchrowskiego otwarto też MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w dawnych halach Fabryki Schindlera.
W wyborach poprzedzających jego czwartą kadencję, obejmującą lata 2014–2018, Majchrowski zwyciężył z kandydatem PiS Markiem Lasotą. W tym czasie rozpoczęła się budowa Trasy Łagiewnickiej i przebudowa ważnych torowisk wzdłuż ulicy Bronowickiej, Podchorążych i Królewskiej, a MPK zakupił łącznie kilkaset nowoczesnych tramwajów i autobusów. Podczas czwartej kadencji Jacka Majchrowskiego, w 2016 roku w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży.
W wyborach prezydenckich w 2018 roku Majchrowski pokonał kandydatkę PiS Małgorzatę Wassermann. O tym, kto zasiądzie w fotelu prezydenta w następnej kadencji, krakowianie zdecydują w wyborach w 2023 roku.
Jacek Majchrowski. Kim jest prezydent Krakowa?
Jacek Majchrowski urodził się 13 stycznia 1947 roku w Sosnowcu, jednak całe swoje życie związał z Krakowem, a pracę z Uniwersytetem Jagiellońskim, na którym w 1970 ukończył studia. W 1974 uzyskał stopień doktora na Wydziale Prawa i Administracji, a w 1988 roku - profesora nadzwyczajnego nauk prawnych. Od 1987 do 1993 pełnił funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Od 1965 był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Afery i kontrowersje
Jak podkreślają jego zwolennicy, przyczynił się m.in. do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Krakowie i podpisania wstępnej umowy dotyczącej budowy Centrum Koncertowo-Kongresowego. Uratował także przed likwidacją Teatr Stu. Jego prezydentura obfitowała jednak w liczne kontrowersje.
W 2006 roku krakowskie media publikowały informacje o nieprawidłowościach związanych z inwestycjami na atrakcyjnej działce należącej do motelu „Krak”, w które miało być zamieszane otoczenie prezydenta, jak też sam prezydent Majchrowski. W 2007 roku media poinformowały także o postępowaniu prowadzonym przez prokuraturę w sprawie nieprawidłowości w krakowskim Wydziale Architektury i kolejnych inwestycjach, jednak po wybraniu Majchrowskiego do Trybunału Stanu w listopadzie 2007 roku wszystkie postępowania związane z jego osobą zawieszono.