Krzyż na Giewoncie. To obiekt pielgrzymek religijnych
Wielki Giewont jest jednym z najpopularniejszych tatrzańskich szczytów zdobywanych przez Polaków. Stojący na nim metalowy krzyż pojawił się tam na pamiątkę 1900. rocznicy narodzin Chrystusa. Mierzy 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest wkopane w skały i waży 1819 kilogramów. Składa się z 400 elementów, które wnosiło na górę około pół tysiąca osób osób. Montaż trwał od 3 do 9 lipca 1901 r. Od tej pory krzyż na Giewoncie jest obiektem pielgrzymek religijnych. Od 2007 r. znajduje się też w rejestrze zabytków województwa małopolskiego. Jest widoczny przez lunetę ze szczytu Gubałówki i taki też był cel - żeby krzyż można było zobaczyć w Zakopanem.
Turysta wszedł na krzyż na Giewoncie. To nie pierwszy taki przypadek
Raz na jakiś czas pojawiają się informacje o kolejnym turyście, który wspiął się na krzyż na Giewoncie. W 2021 r., kiedy miał miejsce kolejny tego typu wybryk, komendant straży TPN Edward Wlazło w wypowiedzi dla PAP podkreślał, ze tego typu zachowanie jest nie tylko niestosowne, ale niesie także zagrożenie:
Oprócz tego, że zachowanie tej osoby było naganne z punktu widzenia uczuć religijnych, bo krzyż na Giewoncie jest miejscem kultu, to jest także niebezpieczne. Wchodzenie bez asekuracji na taką metalową kilkunastometrową konstrukcję może skończyć się upadkiem, nawet śmiertelnym.
Należy dodać, że za tego typu wykroczenie grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Jednak nadal nie dla wszystkich groźba kary finansowej lub prawdopodobieństwo utraty życia są przekonującymi argumentami, żeby zostawić krzyż na Giewoncie w spokoju. Ostatnio na Instagramie @tatry_official pojawiło się nagranie, na którym widać jak turysta wspina się po metalowej konstrukcji, ryzykując życie własne i stojących nieopodal ludzi.
Internauci są zbulwersowani zachowaniem turysty, czego dali wyraz w komentarzach. Pod postem czytamy m.in. "Boże Ty to widzisz, a nie grzmisz", "Janusz w górach. Dla takich szlaki powinny być zamknięte", "Serio? Co się z tymi ludźmi dzieje? Naprawdę tak ciężko włączyć myślenie? Aż się prosi żeby matka natura rozwiązała tę sprawę po swojemu", "Piorunem go", "Czyli poprzeczkę głupoty można podnieść. Brawo".