Skład węgla

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz Skład węgla

Węgiel od samorządów w Małopolsce. Gdzie, kiedy i za ile będzie można kupić tani węgiel?

2022-11-07 15:32

Węgiel w Małopolsce. Postanowiliśmy sprawdzić, jak będzie wyglądała sprzedaż węgla przez samorządy w Małopolsce, bowiem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą gminy mogą kupować węgiel od importerów za 1500 złotych za tonę (cena ta nie uwzględnia jednak kosztów transportu), a następnie sprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2000 złotych. Kiedy rozpocznie się sprzedaż węgla od małopolskich gmin? Gdzie węgiel będzie można kupić?

Tani węgiel od samorządów w Małopolsce

Według podpisanej 2 listopada ustawy, gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1500 złotych za tonę i sprzedawać za maksymalnie 2000 złotych. Istotnym jest, że węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu tylko osoby uprawnione do dodatku węglowego. Do wtorku, 8 listopada do północy gminy chcące kupić węgiel dla mieszkańców muszą zamieścić informację o tym w BIP. Czy włodarze małopolskich samorządów wiedzą, ile osób jest zainteresowanych kupnem węgla? Czy mają już wyznaczony teren, gdzie będzie on rozprowadzany? Kiedy dokładnie ruszy sprzedaż węgla i ile będzie kosztował?

Tani węgiel od samorządów. Wieliczka

W Wieliczce sprzedaż węgla będą prowadzić dwa składy, z którymi gmina podpisze porozumienia, bowiem do Urzędu Miasta i Gminy w Wieliczce zgłosiło się dwóch chętnych przedsiębiorców. W środę, 2 listopada gmina poprosiła mieszkańców, by ci zgłaszali zapotrzebowanie na węgiel. Jak dowiedzieliśmy się, 3 listopada do godz. 10:30 do gminy dotarło już 70 zgłoszeń.

– Dzisiaj weszły częściowe rozporządzenia, ponieważ ustawa podpisana przez prezydenta weszła w życie przed północą. Wydam dziś zarządzenie, że gmina będzie zainteresowana sprzedażą węgla dla mieszkańców. Wiemy, ile mieliśmy wniosków o dodatki węglowe: zweryfikowanych jest 2700, a do zweryfikowania 1400, czyli gdyby 100% tych osób chciało skorzystać z zakupu, to będzie około 4100 osób. Docelowo złożymy zapotrzebowanie na 6150 ton. Będziemy rozmawiać ze spółką PGG. Gdy będę miał podpisaną umowę, poinformuję również o cenie – powiedział nam burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł.

Tani węgiel od samorządów. Skawina

Dystrybucją węgla będzie się zajmowała miejsca spółka – Miejski Zakład Usługowy. Co ciekawe, sporym ułatwieniem dla mieszkańców będzie fakt, że nie będą musieli sami odebrać zamówionego węgla.

– Wiemy, że odbiór półtorej tony węgla może być dla wielu mieszkańców problemem, dlatego chcemy im to ułatwić i to my będziemy dostarczać go bezpośrednio przed dom, chyba, że będą chcieli odebrać go sami. Gdy ustawa podpisana przez prezydenta zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw, rozpoczniemy nabór wniosków po preferencyjnej cenie, ponieważ będąc odpowiedzialnymi za finanse publiczne, chcemy precyzyjnie wiedzieć, ilu mieszkańców będzie chciało z tej możliwości skorzystać. Spodziewamy się małego odzewu, ponieważ gmina w 90% jest zgazyfikowana. Od kilku lat jesteśmy liderem nie tylko w województwie, ale i Polsce, pod względem liczby wymienionych kotłów z węglowych na gazowe, a od 2030 roku w Skawinie wejdzie całkowity zakaz spalania węglem – powiedział nam Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Tani węgiel od samorządów. Spytkowice

Gmina Spytkowice już od 24 października przyjmowała zgłoszenia mieszkańców chętnych do zakupu węgla w ramach dystrybucji gminnej. Zgłaszać można się nadal w Urzędzie Gminy lub telefonicznie pod nr 33 879 18 20 wew. 66. O więcej informacji poprosiliśmy wójta Gminy Spytkowice, Mariusza Krystiana.

– Przeprowadziliśmy wcześniej rozeznanie dotyczące zapotrzebowania naszych mieszkańców na węgiel, z którego wynika, że 350 właścicieli domów jednorodzinnych wyraziło zainteresowanie zakupu węgla dystrybuowanego przez gminę. Można to średnio policzyć razy dwie tony, zatem wychodzi około 700 ton, o ile wszyscy to potwierdzą już na etapie zakupu. Chcemy to zadanie zrealizować bezpośrednio przez naszą jednostkę budżetową na placu i działce będącej własnością Gminy Spytkowice, która posiada niezbędną infrastrukturę, czyli wagę i miejsce do składowania. Co do ceny, ona będzie zależała od podmiotu, na który się zdecydujemy, od kosztów transportu oraz kosztów osobowych, czyli liczby pracowników, którzy będą zaangażowani w załadunek. Zapewniam, że całe zadanie zostanie zrealizowane. Samorząd jest od tego, by pomagać swoim mieszkańcom. Mamy kryzys, więc naszym priorytetem jest bezpieczeństwo energetyczne - powiedział nam wójt Gminy Spytkowice, Mariusz Krystian.

Tani węgiel od samorządów. Michałowice

Od wójta Gminy Michałowice dowiedzieliśmy się, że Małopolskę najprawdopodobniej będzie obsługiwała Grupa PGG. Ich autoryzowany punkt dystrybucyjny jest w Proszowicach i to z tym punktem Gmina Michałowice chce podpisać porozumienie na dostarczanie węgla mieszkańcom. Wójt Antoni Rumian zapewnił, że gdyby się jednak nie udało, dwa inne składy w Michałowicach też są do tego chętne.

– Na razie dużego zainteresowania u nas nie ma. Póki co, zgłosiło się może 20-30 osób chętnych do zakupu węgla od gminy. To niewielu w porównaniu z liczbą 800 wniosków o dodatek węglowy. Zdaję sobie jednak sprawę, że ci, którzy wystąpili o dodatek węglowy, często mają ogrzewanie gazowe równolegle z ogrzewaniem węglowym i póki co będą sobie ogrzewali gazem lub też węgiel kupili już wcześniej. Na razie nie potrafię powiedzieć nic na temat ceny z wyjątkiem tego, że oprócz ustalonych dwóch tysięcy (lub mniej) za tonę, mieszkaniec będzie musiał zapłacić koszt transportu – powiedział nam wójt Michałowic, Antoni Rumian.

Tani węgiel od samorządów. Zabierzów

Po ukazaniu się projektu ustawy, Gmina Zabierzów opublikowała ankietę elektroniczną w celu określenia skali zainteresowania zakupem węgla po preferencyjnej cenie wśród swoich mieszkańców. Wersję papierową ankiety dostarczono również do gospodarstw domowych, jako załącznik do lokalnej, gminnej gazety.

- Ankietę w wersji elektronicznej lub papierowej przesłało do UG Zabierzów na razie 118 osób, deklarując zapotrzebowanie na zakup około 350 ton węgla. W chwili obecnej oczekujemy na przesłanie projektu umowy ramowej z Polską Grupą Górniczą. Znając cenę zakupu węgla od spółki PGG i koszt transportu węgla do składu w naszej gminie, będziemy mogli oszacować cenę tony węgla dla naszych mieszkańców - poinformował nas Bartosz Barański, Sekretarz Gminy Zabierzów.

Tani węgiel od samorządów. Zielonki

Urzęd Gminy Zielonki opublikował ankietę dotyczącą zainteresowania mieszkańców Gminy Zielonki zakupem węgla po cenach preferencyjnych. Czekamy na szczegółowe informacje z gminy.

Quiz. Czwartkowy test z geografii. Azja czy Afryka? Większość pada przy szóstym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Na jakim kontynencie leży państwo Brunei?

Tani węgiel od samorządów. Informacje

Gminy, spółki gminne i związki gminne rozpoczęły dziś działania dotyczące zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom. Wszelkie  informacje i szczegóły znajdziecie w tym materiale, który aktualizujemy na bieżąco.

Marek Zuber: "Rząd nie walczy z inflacją, to bzdura kompletna, którą politycy powielają" [Express Biedrzyckiej]