Widmo Brockenu pojawiło się w Tatrach

i

Autor: Photoangel, Freepik/Σ64, Wikipedia Widmo Brockenu w Tatrach

ciekawostki

Cień, a nad nim tęczowa aureola. Czym jest tajemnicze zjawisko, którego obawiają się górale? [ZDJĘCIA]

2024-06-28 13:04

Niezwykłe zjawisko co jakiś czas pojawia się w Tatrach. Na zdjęciu uchwyconym przez turystów widać coś na kształt postaci w cieniu, którą otacza tęczowa aureola. Okazuje się, że to niecodzienne złudzenie optyczne ma swoją fachową nazwę i wiąże się z nim przesąd, mrożący krew w żyłach. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz, kiedy burza aura sprawiła, że w Tatrach panują trudne warunki turystyczne.

Spis treści

  1. Tatry. Trudne warunki turystyczne. Po burzach jest ślisko i mokro
  2. Niespotykane zjawisko sfotografowane w Tatrach
  3. Czym jest Widmo Brockenu?
  4. Widmo Brockenu źródłem przesądów wśród Górali

Tatry. Trudne warunki turystyczne. Po burzach jest ślisko i mokro

Po opadach deszczu na tatrzańskich szlakach turystycznych jest mokro i ślisko. W partiach szczytowych zalegają płaty zmrożonego śniegu – poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN). Wydano ostrzeżenie o gwałtownych burzach. Poruszanie się w partiach szczytowych Tatr Wysokich wymaga doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, jak raki, czekan i kask. Eksperci apelują, aby przed wyjściem na szlak sprawdzać na bieżąco pogodę oraz komunikaty TOPR i TPN.

— W Tatrach Wysokich miejscami zalega jeszcze twardy śnieg, na którym należy zachować szczególną ostrożność, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Sytuacja taka utrzymuje się na szlakach na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Wrota Chałubińskiego, Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich i na szlakach dojściowych na Orlą Perć — głównie od strony północnej, jak i na samej Orlej Perci — poinformowały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Niespotykane zjawisko sfotografowane w Tatrach

Niezwykle fascynujące i bardzo rzadkie zjawisko atmosferyczne zostało zaobserwowane i sfotografowane przez turystów w Tatrach. Fotografię opublikował TVN24, który poinformował, że została ona zrobiona na szczycie Kasprowego Wierchu. Możemy na niej zobaczyć coś na kształt tajemniczej postaci, skrytej w cieniu, której głowę okala tęczowa aureola. Fachowa nazwa zjawiska to Widmo Brockenu.

— Gdy człowiek stał między słońcem a mgłą, zauważalna była charakterystyczna tęczowa aureola. Legenda mówi, że gdy ktoś zobaczy taki efekt, na pewno umrze w górach. Aby żyć długo i szczęśliwie, trzeba taki efekt zobaczyć jeszcze dwukrotnie — powiedział TVN24 autor zdjęcia.

Czym jest Widmo Brockenu?

Tak jak powiedział autor wyjątkowej fotografii, widmo Brockenu to zjawisko optyczne, które można spotkać w wyższych partiach gór. Pojawia się, gdy obserwator znajduje się na linii pomiędzy słońcem a mgłą, która znajduje się poniżej. Wówczas pojawia się efekt powiększenia cienia człowieka. Zdarza się, że cień obserwatora otoczony jest tęczową obwódką zwaną glorią. Po raz pierwszy zaobserwowano je w 1780 roku na szczycie Brocken w niemiekcich górach Harz i stąd wzięło swoją nazwę.

W PRL kochały się w nim nasze mamy i babcie! Jak dobrze pamiętasz kultowego "Janosika"?

Pytanie 1 z 12
Gdzie po raz pierwszy spotkali się Janosik, Kwicoł i Pyzdra ?

Widmo Brockenu źródłem przesądów wśród Górali

Tak jak powiedział autor zdjęcia, Taternicy wierzą, że jeśli człowiek zobaczy w górach widmo Brockenu, wówczas może w górach umrzeć. Żeby zdjąć "klątwę", trzeba zobaczyć takie zjawisko aż trzy razy. Przesąd został wymyślony w 1925 roku i spopularyzował Jana Alfreda Szczepańskiego, pisarza, publicystę i jednego z czołowych polskich taterników i alpinistów okresu międzywojennego.

Zakończyły się testy elektrycznego busa na trasie do Morskiego Oka. Tak prezentuje się pojazd:

Bliscy pożegnali Krzysztofa, który zginął pod lawiną w Tatrach