Brudnica mniszka – co to?
Ta dziwnie brzmiąca nazwa oznacza gatunek motyla z rodziny mrocznicowatych i podrodziny brudnicowatych. Gąsienice, które wykluwają się w kwietniu i maju są bardzo groźnym szkodnikiem lasów iglastych i mieszanych. Żerują na igłach lub liściach lub igłach i powodują ogromne szkody. Młode gąsienice uszkadzają także pąki, a nawet wierzchołki młodych pędów. Osłabione przez brudnice drzewo jest zasiedlanie przez szkodniki wtórne, np. korniki.
Zagrożeniem dla sosny są gąsienice tego owada, których pokarmem jest igliwie, kwiatostany, młode pędy. W przypadku masowego zajęcia całe drzewa mogą zostać objedzone z igliwia, w efekcie czego giną. Jedna gąsienica w ciągu swojego istnienia uszkadza około 300 igieł sosnowych – informują na swoich profilach w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.
Leśnicy rozwieszają w lasach worki. To pułapki na gąsienice
W lipcu i sierpniu leśnicy, chcąc zapobiec wyniszczaniu drzew, zawieszają na drzewach lejki z woreczkami. W środku znajduje się feromon, który imituje woń wydzielaną przez samicę brudnicy mniszki. Po trzech dniach w pułapce można znaleźć nawet do 300 motyli. Leśnicy apelują do spacerowiczów, aby nie dotykać i nie niszczyć pułapek, gdyż służą one do prognozowania i zwalczania zagrożeń ze strony szkodliwych owadów.