Wielka Krokiew: perła Zakopanego i świadek historii ma już prawie 100 lat
Uroczyście otwarta 22 marca 1925 podczas konkursu skoków Wielka Krokiew to dziś obowiązkowy punkt na mapie dla każdego, odwiedzającego Zakopane. Jest również sercem podhalańskiego sportu.
To największa skocznia narciarska w Polsce i można powiedzieć, że najstarsza, bowiem wybudowana w 1920 r. skocznia w dolinie Jaworzynce, została rozebrana 10 lat później. Wielka Krokiew to także jeden z dwóch – obok skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince – dużych obiektów narciarskich w kraju.
Pierwszym zwycięzcą i rekordzistą Wielkiej Skoczni został Stanisław Gąsienica-Sieczka (30 m, 36 m), za nim uplasowali się kolejno Henryk Mückenbrunn (32 m, 29 m) i Aleksander Rozmus (29,5 m, 33 m).
W latach 1932–1989 patronem Wielkiej Krokwi był Karol Stryjeński, który zaprojektował skocznię. Od 1989 r. nosi imię Stanisława Marusarza, polskiego skoczka narciarskiego, zwanego "królem Wielkiej Krokwi".
Skocznia jest naturalna, zachwyca położeniem wśród drzew. Ale nie tylko to nadaje jej wyjątkowości. To na niej, podczas mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 1962 roku, konkurs skoków oglądało 120 tysięcy kibiców. Do tej pory rekord ten nie został pobity. Na całym świecie (!)
Teraz punkt konstrukcyjny stoczni wynosi 125 metrów, a jej wielkość to 140 metrów. Obecny rekord skoczni należy do Japończyka Yukiyi Satō i wynosi 147 metrów (został ustanowiony 25 stycznia 2020 r.). Co ciekawe, zdarzały się skoki dłuższe. 13 marca 2021 roku 150 metrów uzyskane przez Norwega Benjamina Østvolda w serii próbnej nie zostało uznane. To ze względu na to, że Międzynarodowa Federacja Narciarska nie zatwierdza rekordów z mistrzostw krajowych, treningów czy serii próbnych.
Polecany artykuł:
Archiwalne zdjęcia Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Tak kiedyś skakano z największej skoczni w Polsce
Przejdź do galerii poniżej i zobacz niesamowite archiwalne zdjęcia, przedstawiające, jak dziesiątki lat temu skoczkowie narciarscy radzili sobie na Wielkiej Krokwi. Fotografie pochodzą z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego z lat 1925 - 1938.