Załamanie pogody w Polsce na Walentynki

i

Autor: Jacek Dylag, Unsplash/Screenshot WXCharts.com

POGODA

Wielkie załamanie pogody w Polsce na Walentynki. Koniec brzydkiej wiosny, spadnie nawet 20 cm śniegu

2025-02-13 9:31

Pogoda w lutym w Polsce rozpieściła jedynie tych, którzy nie są fanami zimy. Od początku miesiąca mamy potężne ocieplenie, które sprawiło, że resztki śniegu stopniały już całkowicie i nie ma go już nawet na Podhalu. To jednak jeszcze nie koniec zimy. Przed nami potężne załamanie i duże opady śniegu, które sprawią, że pogoda na Walentynki stanie się bardziej typowa dla tej pory roku.

Spis treści

  1. Słaba zima w Polsce. Na Podhalu śniegu nie ma już prawie wcale
  2. Pogoda na Walentynki. Do Polski wrócą opady śniegu
  3. Intensywne opady śniegu w Tatrach. Wysoko w górach spadnie nawet 20 cm

Słaba zima w Polsce. Na Podhalu śniegu nie ma już prawie wcale

Tegoroczna zima to jedna z najsłabszych takich, w ciągu wielu ostatnich lat. Od grudnia pogoda w Polsce stoi pod znakiem potężnych anomalii. W styczniu, chociaż miejscowe opady śniegu wystąpiły, przez kilka dni mieliśmy iście wiosenną aurę i nawet 14 st. C na plusie w ciągu dnia. Od początku lutego sytuacja pogodowa w kraju nie uległa dużej poprawie. Staliśmy się białą plamą na mapie Europy — do Polski przyszły potężne susze i o śniegu, czy deszczu mogliśmy zapomnieć. Co więcej, nad kontynentem zawisł potężny wyż Elwira, sprawiając, że ciśnienie osiąga przez cały miesiąc skrajnie wysokie wartości, jednak sprawiając, że aura pogodowa w Polsce jest przyjemna i słoneczna.

Takiej zimy górale nie widzieli od lat. Obecnie już nawet na Podhalu śnieg stopniał i występuje tylko w wysokich partiach Tatr. To radykalna zmiana w porównaniu do zeszłego roku, kiedy białego puchu było tak dużo, że trzeba go było wywozić z Zakopanego. Mimo to w górach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

— Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, na wystawach nasłonecznionych w ciągu dnia może robić się lekko wilgotna. Na wystawach zacienionych śniegi miejscami słabiej przeobrażone. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Na ogół dogodne warunki. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach bardzo stromych lub ekstremalnych — przekazał TOPR, ogłaszając lawinową "jedynkę".

QUIZ: O pogodzie wiesz już wszystko? Sprawdź swoją wiedzę!
Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?

Pogoda na Walentynki. Do Polski wrócą opady śniegu

Dla tych, którzy już tęsknią za śniegiem i zimowym krajobrazem, mamy bardzo dobrą wiadomość. Jak wskazuje IMGW obecnie noce mamy dosyć chłodne, mróz trzyma mocno i w całym kraju oscyluje wokół -7 st. C w centrum do nawet -11 st. C na Podlasiu. Z kolei w ciągu dnia słońce wychodzi zza chmur, pokazując od 2 st. C na północy do 4 st. C na południu, z wyjątkiem rejonów górskich. Ta stabilizacja zaczęła już ulegać zmianie w nocy ze środy na czwartek, czyli z 12 na 13 lutego. Śnieg zaczął porządnie prószyć, niosąc falę od zachodu Polski.

Kraków Radio ESKA Google News

W czwartek 13 lutego śnieg będzie padać już w całym kraju, a temperatura utrzymująca się w okolicach zera sprawi, że nie będzie topnieć, a do wieczora pokrywa śnieżna wyniesie około pięć centymetrów na Pomorzu i do 10 centymetrów w rejonach górskich, a w szczególności w Tatrach. W nocy znowu będzie bardzo zimno. Od -3 st. C na zachodzie kraju, przez -5 st. C, do nawet -9 st. C na Podlasiu. Podobna pogoda utrzyma się także w piątek, 14 lutego w Walentynki. Wówczas temperatura wciąż będzie oscylować wokół zera, a w ciągu dnia słońce wyjdzie zza chmur. Śnieg jednak będzie padać już tylko na pasie od Podkarpacia, przez Małopolskę po dolny Śląsk i Pomorze. Dodatkowym utrudnienie będzie intensywny wiatr, który na południu może powodować niewielkie zamiecie śnieżne.

Sonda
Czy uważasz, że prognozy pogody tworzone przez IMGW są wiarygodne?

Intensywne opady śniegu w Tatrach. Wysoko w górach spadnie nawet 20 cm

Taka pogoda utrzyma się także przez cały weekend. Według modeli meteorologicznych WXCharts.com przelotne opady śniegu w lutym w Polsce utrzymają się niemal do końca miesiąca. Co ciekawe, od poniedziałku, 17 lutego intensywne bardzo opady śniegu mają wrócić w rejony górskie. W Tatrach Wysokich może spaść nawet od 15 do 20 centymetrów.

Problemy ze śniegiem w Zakopanem. Stacje narciarskie ledwo działają:

Śnieg na Podhalu