Rada Miasta Krakowa uchwaliła budżet na 2025
W środę, 18 grudnia odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta Krakowa, której głównym tematem, był budżet miasta na 2025 rok. Podczas referowania budżetu prezydent Krakowa Aleksander Miszalski nie ukrywał, że to będzie trudny rok, a finanse miasta są w trudnej kondycji. W przyszłorocznym planowaniu zabrakło wielu ważnych inwestycji, jednak pojawiły się środki m.in. na projekty infrastrukturalno-sportowe. Niestety, radnym nie udało się wówczas przyjąć Wieloletniej Prognozy Finansowej (WPF) na lata 2025-2046, przez co przyszłoroczny budżet prawnie nie mógł wejść w życie. W związku z tym sesja została przerwana, a politycy wrócili do tematu w poniedziałek, 23 grudnia.
Wieloletnia Prognoza Finansowa przyjęta. Budżet Krakowa na 2025 został zabezpieczony
Zgodnie z przepisami, WPF musi być uchwalona na tej samej sesji, co uchwała budżetowa. W związku z taką nietypową sytuacją władze miasta zwróciły się do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) z prośbą o radę. Po konsultacjach projekt WPF zaopiniowany przez RIO wrócił na sesję w poniedziałek i w treści był tożsamy z projektem odrzuconym w środę. Równocześnie poniedziałkowa sesja, decyzją władz RMK, była kontynuacją sesji środowej. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa w tym roku Wieloletnia Prognoza Finansowa została odrzucona przez trzy radne z Koalicji Obywatelskiej, które tłumaczyły później swoje głosy pomyłką. Ten błąd udało się naprawić w poniedziałek, 23 grudnia. Na posiedzeniu stawiło się 40 radnych: 23 zagłosowało za przyjęciem uchwały, 17 było przeciw.
Krakowskie radne KO tłumaczą się z pomyłki podczas głosowania nad WPF
W Radzie Miasta Krakowa większość stanowią radni z ramienia KO. Przedstawiciele koalicji komentując zamieszanie, jakie powstało podczas poprzedniego głosowania tłumaczyli, że radne przez pomyłkę zagłosowały przeciwko WPF. Zaś przedstawiciele opozycji — PiS i klubu Kraków dla Mieszkańców — zwracali uwagę, że uprzednio KO głosowała przeciwko ok. 200 poprawkom opozycji i trzy radne „z rozpędu” nie poparły również WPF. Radne KO, które się pomyliły, to: wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa (RMK) Iwona Chamielec, wiceprzewodnicząca klubu KO Grażyna Fijałkowska i przewodniczącej komisji polityki społecznej i senioralnej Bogumiła Drabik.