Wir polarny decyduje o pogodzie na półkuli północnej
Czym jest wir polarny? Jak powstaje? Wir polarny to rozległy układ niżowy, który kształtuje się na obszarach biegunowych. Najsilniejszy jest zimą, może osiągać rozpiętość nawet na kilkadziesiąt kilometrów.
Dlaczego powstanie i zachowanie wiru polarnego jest tak ważne? Od niego zależy bowiem, jak będzie wyglądać zima m.in. w Polsce. Dobrze zbudowany wir polarny, zatrzymuje mróz na obszarach podbiegunowych. Jednocześnie sprawia, że zima w Europie czy Stanach Zjednoczonych jest cieplejsza.
Sroga zima w Polsce? Wszystko przez wir polarny
W tym roku wir polarny już się utworzył. Jak może wpłynąć na pogodę w naszym kraju? Synoptycy początkowo zapowiadali lekką i ciepłą zimę. Temperatura miała utrzymywać się powyżej zera, a z nieba prędzej spadłby deszcz niż śnieg. Teraz prognozy zaczynają się zmieniać. Jak podaje portal Severe Weather Europe (SWE), już w listopadzie i grudniu może dojść do okresowych zakłóceń w wirze polarnym. To natomiast sprawi nadejście śnieżyc i silnych mrozów. Może czekać nas tzw. "zima stulecia". Temperatura ostro poleci w dół szczególnie w nocy. Na termometrach zobaczymy nawet -9 stopni Celsjusza.
Dodajmy jednak, że zapaść wiru polarnego nie znaczy, że na pewno czeka nas sroga zima, z mrozem i mnóstwem śniegu. Prawdopodobieństwo takiego zjawiska jest duże, ale to póki co prognozy.