Ciekawostki

Wisława Szymborska jako figurka LEGO. Internauci są zgodni: "Zachwycająca!" [ZDJĘCIA]

2023-03-22 10:28

Wisława Szymborska, poetka, noblistka i duma Krakowa została uhonorowana przez najsłynniejszego na świecie producenta klocków - firmę LEGO - swoją własną figurką. Wszystko to z powodu Światowego Dnia Poezji, który przypadał 21 marca. Dodatkowo, Wisława Szymborska, z okazji stulecia urodzin, została patronką 2023 roku. Czy zestaw klocków LEGO z poetką będzie można kupić?

Wisława Szymborska jako klocek LEGO. Autorem figurki jest polski konstruktor

Klocek uosabiający noblistkę zaprojektował i stworzył dla LEGO konstruktor Łukasz Więcek, który na Instagramie znany jest jako "lukasdata". Niestety to jednorazowy zestaw, który posiada jedynie autor. Internauci, którzy pospieszyli z komentarzami są zachwyceni klockiem.

Wisława Szymborska. Eteryczna, a zarazem dowcipna poetka, która ukochała Kraków

Przypomnijmy, że rok 2023 jest rokiem poetki, a to z okazji 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, a także założycielki Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności i Damy Orderu Orła Białego. Szymborska urodziła się w Kórniku, w województwie wielkopolskim, ale większość życia spędziła w Krakowie.

W 1996 roku studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkała z rodziną na ul. Radziwiłłowskiej 2. Na ul. Krupniczą 22 spacerowała do Domu Literatów. Na ul. Wiślnej 2 znajdowała się ówczesna siedziba redakcji „Życia Literackiego”, w której ponad dziesięć lat kierowała działem poezji. Zajmowała się także pocztą literacką. Kolejno zamieszkiwała przy ul. Królewskiej 82 w maleńkim mieszkanku, które nazwała szufladą. Potem przeniosła się do bloku na ulicy Chocimskiej 19. Ostatnie 15 lat życia spędziła mieszkając na ul. Piastowskiej 46. Jej osobistym sekretarzem był dr hab. Michał Rusinek, który obecnie wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim w Katedrze Teorii Literatury. Szymborska pochowana jest na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Ciekawostką jest adres, pod którym każdy może bezpłatnie posłuchać, jak noblistka czyta swój wiersz. Chodzi o ul. Bracką 3, gdzie znajduje się kawiarnia i winiarnia Nowa Prowincja. Przed wejściem został zainstalowany "domofon poetycki". Naciskając odpowiedni przycisk, każdy może posłuchać nagrania wiersza któregoś z krakowskich poetów, m.in. właśnie Wisławy Szymborskiej.

Pętla widmo niczym z Czarnobyla. Opuszczona trasa w Krakowie

QUIZ. Najważniejsze bitwy w dziejach świata. Pytamy tylko o to, kto z kim walczył! Łatwe?

Pytanie 1 z 13
Na start coś banalnego. W 1683 roku w bitwie pod Wiedniem polska armia dowodzona przez Jana III Sobieskiego walczyła z...