Konsultacje, organizowane przez Wydział Kształtowania Środowiska, potrwają od 3 do 24 stycznia. Celem jest zebranie opinii i sugestii od organizacji pozarządowych i innych instytucji.
Co roku, każda gmina, nie tylko Kraków, zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt jest zobowiązana do przygotowania programu zapobiegania bezdomności zwierząt na swoim terenie - taki program jest zatwierdzany i przyjmowany w postaci uchwały Rady Miasta Krakowa w terminie do końca marca każdego roku - mówi Ewa Olszowska-Dej, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska w Krakowie.
Program obejmie szereg działań, mających na celu pomoc zwierzętom bezdomnym - jego najważniejszym elementem jest prowadzenie schroniska. Tam podopieczni otrzymują opiekę weterynaryjną, a także prowadzona jest akcja poszukiwania dla nich nowych domów.
Jeśli chodzi o procent adopcji zwierząt w naszym schronisku, to jest on bardzo wysoki. Kształtuje się on na poziomie od 80 do 90 procent. Wynika z tego, że większość zwierząt, które trafia do naszego schroniska znajduje nowe domy, bądź właściciel tego zwierzęcia zostaje odszukany.
Procedura przyjmowania zwierzęcia do schroniska obejmuje kwarantannę, trwającą około 15 dni - w tym czasie poszukuje się właściciela.
Czasem tak może się zdarzyć, że to zwierzę po prostu się zagubiło i właściciel go poszukuje - wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej.
Polecany artykuł:
To wszystko jednak kosztuje - w 2024 roku na realizację programu przeznaczono ponad 8 600 000 zł.
W budżecie miasta Krakowa na realizację tego programu są rezerwowane corocznie środki - w tym roku, to trzeba zaznaczyć - można powiedzieć, że te środki są o prawie 100% większe niż w poprzednich latach. Jest to kwota niebagatelna, ale niestety, takie są właśnie koszty tych wszystkich działań, które będą w ramach tego programu podejmowane. Część zadań to prowadzenie schroniska i związane z tym procedury, podejmowane są też działania tzw. fakultatywne, takie jak znakowanie, sterylizacja czy szczepienie bezdomnych kotów - dodaje Olszowska-Dej.
Zwierzęta domowe to nie tylko koty czy psy - czasami gubią się lub zostają porzucone takie zwierzęta jak krowy, owce czy konie - w takich przypadkach miasto Kraków ma podpisaną umowę z gospodarstwem rolnym, gdzie zwierzęta trafiają i otrzymują opiekę do czasu znalezienia dla nich nowego miejsca.