Właścicieli psów czekają duże wydatki. Stawka podatku rekordowo wysoka w 2023 roku

i

Autor: Radio ESKA

Właściciele psów dostaną mocno po kieszeni. Rekordowo wysoki podatek w 2023 roku

2023-02-22 15:10

Inflacja daje się we znaki wszystkim. Odczują ją także właściciele czworonogów, którzy muszą przygotować się na większe wydatki i to jeszcze w tym roku. Mowa oczywiście o podatku od psa, który w 2023 roku będzie wyższy. Czy podatek jest obowiązkowy? Ile trzeba zapłacić? Sprawdźcie w naszym materiale.

Podatek od psa 2023. O ile wzrośnie opłata?

W Polsce podatek od psa obowiązuje od 1991 roku. Płacimy go wtedy, jeśli obowiązuje on w gminie, w której mieszkamy. Są samorządy, które takiej opłaty nie pobierają. Jeżeli w gminie, w której mieszkamy podatek obowiązuje, wówczas jesteśmy zobowiązani do jego płacenia, jeśli jesteśmy właścicielami zwierzęcia.

Art. 18a. ustawy z dn. 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych brzmi:

Rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy.

Co ważne, to poszczególne samorządy decydują o tym, jaka jest faktyczna wysokość opłaty. Oczywiście nie może ona jednak przekraczać pewnej normy. Maksymalna stawka podatku od psa w 2023 roku nie może być wyższa niż 150,93 zł od jednego czworonoga.

Reguluje ją obwieszczenie Ministra Finansów z dn. 28 lipca 2022 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023.

W poprzednim roku maksymalna stawka była niższa o 15,63 zł i wynosiła 135,30 zł.

Kto nie musi płacić podatku od psa w 2023 roku?

Podatku od psa nie zapłaci osoba, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub taka, która posiada orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności i posiada psa asystującego. Zwolnione z podatku są także osoby w wieku powyżej 65 lat, samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe. Jeśli mamy jednego lub dwa psy i posiadamy gospodarstwo rolne o powierzchni większej niż 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, wówczas zapłacimy za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Zamaskowany bandyta strzelił do sprzedawczyni, bo nie chciała dać mu pieniędzy. Seria brutalnych rozbojów w Krakowie

QUIZ. Słynni prezydenci USA. Znane nazwiska, lecz trudne pytania. Nawet amerykaniści będą mieć problem

Pytanie 1 z 12
Już dziś w Polsce gościmy Joe Bidena. Którym jest on prezydentem USA w historii?