Wojewódzka Biblioteka Publiczna

i

Autor: Kuba Kusy

Wojewódzka Biblioteka Publiczna przyłącza się do bojkotu rosyjskich towarów i usług

2022-03-25 17:52

Oznacza to między innymi rezygnację z zakupu publikacji rosyjskich wydawnictw czy zaopatrywania się w sieciach, które wciąż prowadzą interesy na rosyjskim rynku.

Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor placówki, zapowiada, że nie oznacza to, że Tołstoj czy Bułhakow znikną z bibliotecznych regałów. 

Tutaj nie ma mowy o bojkocie kultury rosyjskiej, zresztą kilkusetletniej. My mówimy po prostu o tym, aby ograniczyć wydatkowanie środków tam, gdzie jest taka możliwość, że zostaną spożytkowane dla celów wojennych - stwierdza. 

Szef WBP dodaje, że placówka poszerza za to ofertę dla mniejszości ukraińskiej. Od wybuchu wojny ukraiński księgozbiór powiększył się niemal dwukrotnie, a placówka jest w stałym kontakcie ze swoimi przedwojennymi, ukraińskimi partnerami.

Oni nas kontaktują z wydawnictwami i jest duża szansa, że część literatury ukraińskiej otrzymamy od tamtejszych wydawnictw nieodpłatnie, a chętnie też na tyle, na ile mamy środkó na zakupy i możemy ich wspierać, to zakupimy u nich nowe tytuły - zapowiada. 

Od początku wojny biblioteka na Rajskiej włącza się w pomoc Ukrainie i Ukraińcom. Uruchomiła między innymi zbiórkę wózków i fotelików dla dzieci z Ukrainy, których krakowianie dostarczyli ponad 500. W piątek jeden ze sponsorów przekazał placówce kolejnych 500 wózków. Wózki będą wydawane od poniedziałku. By go uzyskać należy mieć przy sobie dokument potwierdzający przekroczenie granicy polsko-ukraińskiej po po 24 lutego, a także fakt posiadania dziecka. 

Poradnik Zdrowie: Żyję z autyzmem

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Sądzisz, że błyszczysz inteligencją? Sprawdźmy to

Pytanie 1 z 10
Do tej pory NATO nie jest chętne podjąć interwencji na Ukrainie. W latach 90. XX wieku podczas wojny w Jugosławii organizacja zdecydowała się jednak na operację lotniczą "Allied Force". W którym to było roku?