Książeczka wojskowa

i

Autor: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Wiadomości

Wojsko szuka pracowników cywilnych w Krakowie. Wiemy, ile można zarobić

2025-05-13 12:05

Siły zbrojne to nie tylko żołnierze, ale także pracownicy cywilni wspomagający armię na różnych stanowiskach. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie ogłosiło nabór na referenta w sekcji uzupełnień. Jakie są wymagania stawiane przed kandydatami? Ile można zarobić w Wojskowym Centrum Rekrutacji? Gdzie się zgłosić? Sprawdźcie szczegóły w przygotowanym materiale.

Spis treści

  1. Praca w wojsku bez przysięgi. WCR w Krakowie szuka kandydatów
  2. Referent, czyli kto? Jak znaleźć zatrudnienie w armii?
  3. Cywilne twarze armii. Jakie są wymagania na stanowisko referenta w wojsku?
  4. Praca dla cywili w wojsku. Ile zarabia referent 2025?

Praca w wojsku bez przysięgi. WCR w Krakowie szuka kandydatów

Wbrew pozorom, nie każda osoba, która pracuje w siłach zbrojnych musi zakładać mundur. Armia, jak każda instytucja państwowa jest wspomagana przez etatowych pracowników cywilnych, współtworzących choćby logistykę, administrację i zarządzanie, edukację, służbę zdrowia czy cyberbezpieczeństwo. W strukturach polskiej armii funkcjonuje szereg etatów cywilnych, których zadaniem jest codzienne wsparcie wojska. Stanowiskiem tym jest właśnie referent w sekcji uzupełnień, którego poszukuje Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie. Czym zajmuje się taka osoba?

Referent, czyli kto? Jak znaleźć zatrudnienie w armii?

Wiemy już, że Wojskowe Centrum Rekrutacji w Krakowie szuka pracowników na stanowisko referenta. Czym zajmuje się taka osoba? Referent w wojsku to pracownik odpowiedzialny za zadania administracyjno-biurowe. Stanowisko to figuruje w klasyfikacji zawodów pod kodem 441990, czyli – pracownicy obsługi biura gdzie indziej niesklasyfikowani. Przejdźmy zatem do szczegółów. Czym zajmuje się referent w Wojsku Polskim?

Oto zakres zadań wykonywanych na stanowisku pracy referenta w WCR w Krakowie:

  • Realizowanie nakazanych “Zapotrzebowań... Cz. I”, “Wyciągów z zapotrzebowań... Cz.I” oraz „Meldunków... Cz. III” na uzupełnienie potrzeb mobilizacyjnych żołnierzami rezerwy otrzymanych z jednostek wojskowych stacjonujących na terenie administrowanym przez WCR w Krakowie lub jednostek nakazanych do uzupełnienia.
  • Realizowanie potrzeb zgłoszonych przez jednostki wojskowe w zakresie powoływania ochotników do aktywnej rezerw.
  • Realizowanie procedur administracyjnych w sprawach ćwiczeń wojskowych, w tym przygotowywanie i opracowywanie projektów pism i decyzji administracyjnych do akceptacji przez Szefa WCR w Krakowie, weryfikacja wniosków o wypłatę rekompensaty za utracone wynagrodzenie w związku z odbywanymi ćwiczeniami wojskowymi.
  • Przygotowywanie pism do dowódców jednostek wojskowych oraz pracodawców w sprawach dotyczących ćwiczeń wojskowych.
  • Prowadzenie ewidencji oraz indywidualnych zbiorów ewidencyjnych żołnierzy  rezerwy, którym został nadany przydział mobilizacyjny do określonych jednostek wojskowych z wykorzystaniem systemu informatycznego: SPIRALA – ZINT.
  • Wpisywanie i generowanie z systemu informatycznego SPIRALA – ZINT wezwań, kart mobilizacyjnych i kart powołania.
  • Wykonywanie czynności związanych z planową i nieplanową rotacją żołnierzy rezerwy posiadających przydziały mobilizacyjne, w tym prowadzenie planu rotacji za uzupełnienie jednostek wojskowych.
  • Przygotowywanie wydruków IZE żołnierzy rezerwy, którym nadano przydziały mobilizacyjne w celu przesłania ich do właściwej jednostki wojskowej.
  • Przygotowywanie „Zeszytów ewidencji przebiegu szkolenia wojskowego oficerów i podoficerów będących na przydziałach mobilizacyjnych w uzupełnianych jednostkach wojskowych” w celu przesłania ich do właściwej jednostki wojskowej.
  • Praca w składzie zespołów, zmian i na pojedynczych stanowiskach funkcyjnych realizujących zadania dotyczące gotowości mobilizacyjnej i bojowej.
Kraków Radio ESKA Google News

Cywilne twarze armii. Jakie są wymagania na stanowisko referenta w wojsku?

Podjęcie zatrudnienia w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Krakowie wiąże się oczywiście z koniecznością spełnienia odpowiednich warunków formalnych, takich jak wykształcenie oraz zapotrzebowanie na konkretne cechy czy umiejętności. Zgodnie z dokumentem wydanym przez WCR osoba zatrudniona na stanowisku referenta powinna posiadać minimum wykształcenie średnie (niezbędne) czy poświadczenie bezpieczeństwa (niezbędne). Wymagana jest także odpowiedzialność za własne stanowisko pracy. Co ciekawe, wojsko nie wymaga znajomości języka obcego.

Referent w wojsku. Wymagane cechy i umiejętności:

  • wymagane zwiększone umiejętności interpersonalne;
  • częste lub stałe kontakty zewnętrzne i/lub reprezentowanie jednostki organizacyjnej na zewnątrz w obszarze wykonywanej działalności;
  • cierpliwość;
  • łatwość nawiązywania kontaktów;
  • odporność na stres;
  • kultura osobista;
  • obowiązkowość;
  • zaangażowanie;
  • umiejętność wzmacniania motywacji własnej i innych osób;
  • umiejętność pracy w pakiecie ms office;
  • umiejętność pracy w grupie.

W pozostałych wymaganiach wymieniane są: obywatelstwo polskie, korzystanie z pełni praw publicznych, nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe oraz dobra znajomość ustawy z dn. 11 marca 2022 roku o obronie ojczyzny. Pracownik na stanowisku referenta zostanie zatrudniony na okres próbny trzech miesięcy, z możliwością zatrudnienia na czas nieokreślony.

Praca dla cywili w wojsku. Ile zarabia referent 2025?

To oczywiście pytanie, które z pewnością najbardziej ciekawi samych kandydatów. Ile może zarobić referent w Wojsku Polskim? Zgodnie z informacjami podawanymi przez WCR Kraków, wynagrodzenie zasadnicze referenta wynosi 4 883 zł. Do tego należy doliczyć premię 4 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatek za wysługę lat (po pięciu latach pracy), w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Dodatek wzrasta o 1 proc. za każdy dalszy rok, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek za wysługę lat zwiększa się po przepracowaniu przez pracownika: 25 lat – o 5 proc., 30 lat – o 10 proc., 35 lat – o 15 proc., 40 lat – o 20 proc., 45 lat – o 25 proc.

Gdzie aplikować? Miejscem wykonywania pracy jest WCR w Krakowie przy ul. Lucjana Rydla 19. Dokumenty aplikacyjne w zamkniętej kopercie można składać do wtorku, 20 maja w siedzibie WCR Kraków lub pocztą na adres korespondencyjny z napisem „nabór na stanowisko referent”.

Najlepsze technika w Krakowie 2025. Te placówki znalazły się w TOP 10!