Mamy w Małopolsce 183 gminy. To porozumienie, które podpisaliśmy z Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, która z kolei ściśle współpracuje w tym aspekcie z Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie, pozwoli nam zorganizować w sześciu turach szkolenie dla wszystkich włodarzy małopolskich. Każdy z samorządowców będzie mógł wziąć udział w tym szkoleniu, które jest szkoleniem obowiązkowym, ale warto wspomnieć, że poza wypełnieniem, takim odhaczeniem tego obowiązku ustawowego, to podstawowym celem tych szkoleń jest przekazanie takiej fundamentalnej, podstawowej wiedzy samorządowcom z zakresu obrony cywilnej, z zakresu ochrony ludności - mówi Wojewoda Małopolski, Krzysztof Jan Klęczar.
Szkolenie oprócz strony teoretycznej, ma też charakter praktyczny - uczestnicy mają ćwiczyć konkretne procedury wdrażane w sytuacjach kryzysowych. Wójtowie i burmistrzowie będą mogli na realnych przykładach spróbować swoich sił w zarządzaniu właśnie zasobami ludzkimi i swoimi poszczególnymi służbami na terenie samorządów w trakcie kryzysu, a ten może mieć wiele twarzy.
Począwszy od kryzysu w stanie pokoju, czyli różnego rodzaju anomalie pogodowe, takie jak powódź, czy też wichury i silne wiatry, poprzez oczywiście przygotowanie już na ten stan, który oby nigdy się w naszym kraju nie zdarzył, czyli stan wojny - tłumaczy Brygadier Przemysław Przęczek, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.
Szkolenie ma zająć dokładnie 24 godziny jednostek lekcyjnych. Przygotowania już trwają, a nowa wiedza będzie przekazywana samorządowcom do 30 czerwca 2025 roku.