Wszystkich Świętych 2023. Czy praca 1 listopada jest dodatkowo płatna?
Mimo że 1 listopada jest ustawowo dniem wolnym od pracy, niektórzy z nas i tak będą zmuszeni pojawić się u swoich pracodawców. Dużo osób zastanawia się zatem, czy praca 1 listopada jest dodatkowo płatna. Prawo stawia sprawę jasno. Pracownik w przypadku świadczenia usług pracy w dzień świąteczny, musi odebrać wolne w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających święto lub następujących bezpośrednio po nim. Co jednak, kiedy i to jest niemożliwe?
W sytuacji, kiedy pracownik nie może odebrać dnia wolnego za pracę w święta w podanym powyżej terminie, pracodawca musi wypłacić mu dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 100 proc. za każdą godzinę pracy w dzień świąteczny.
Warto też pamiętać, że praca wykonywana w święto, która trwa powyżej 8 godzin jest uznawana w świetle prawa za pracę w godzinach nadliczbowych. W związku z tym pracownik powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie wynoszące minimum 60 proc. wynagrodzenia pracownika oraz dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, który za świadczenie usług pracowniczych w niedziele i święta wynosi 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy.
Kto najczęściej pracuje 1 listopada?
1 listopada do pracy najczęściej przychodzą osoby, których obowiązki opierają się na zapewnieniu codziennych potrzeb społeczeństwa. Mowa tutaj chociażby o placówkach służby zdrowia, jednostkach gospodarki komunalnej czy też zakładach, które na co dzień działają w zakresie kultury, turystyki i sportu. Wszystkie te osoby mogą ubiegać się o dodatkowe wynagrodzenie za pracę we Wszystkich Świętych, w przypadku, kiedy nie są w stanie odebrać dnia wolnego za pracę w święta w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po ww. święcie.