Symbolika zniczy na grobach
Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już 1 listopada tłumnie udamy się na cmentarze, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich. Okazuje się, że zwyczaj ten ma podłoże już w czasach pogańskich, kiedy obchodzono powszechnie Dziady w nocy z 31 października na 1 listopada. Wówczas rozpalano ogniska bezpośrednio na grobach osób, które popełniły samobójstwo i wszystkich ludzi, którzy zmarli tragicznie. Ognisko miało na celu oczyszczenie i ochronę żywych przed złą energią. Tradycja ta jednak odeszła do lamusa, wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa.
Od tego czasu palenie ognia dla zmarłych oznacza nadzieję na nowe życie. Odwiedzanie cmentarzy we Wszystkich Świętych wywodzi się jednak dopiero z okolic XIX wieku. Co ciekawe, zwyczaj palenia zniczy na grobach wszedł na dobre w życie w okresie międzywojennym. Znicze na cmentarzach oznaczają nadzieję odrodzenia i są zapowiedzią życia wiecznego. Katolicy wierzą, że dzięki zapalaniu światła na grobach zmarłych, grzechy osób, które odeszły już z tego świata, pójdą w zapomnienie. Dodatkowo palące się na grobach znicze są okazem ciepła i bliskości, jaką dzielimy ze zmarłymi, pomimo rozłąki.
Biblia a palenie zniczy na grobach
Symbolikę dotyczącą palenia zniczy na grobach odnajdziemy także w Biblii, według której ogień jest symbolem Boga. Chrześcijanie wierzą, że Bóg właśnie w ten sposób objawił się Mojżeszowi. Według Biblii ogień jest symbolem łaski, duchowości i objawienia. Jak sami zatem widzicie, istnieją różne symboliki dotyczące palenia zniczy na cmentarzach. Nie jest jednak do końca istotne, czy z którąkolwiek z nich się utożsamiacie. Najważniejsze, że zachowujecie pamięć o zmarłych, a zapalone znicze na cmentarzach dodają tylko urokliwości całej otoczce towarzyszącej dniu Wszystkich Świętych.