Znicze

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Skąd wziął się zwyczaj palenia zniczy na grobach? Tej symboliki wielu z nas nie zna

2023-10-30 11:52

Palenie zniczy na grobach bliskich jest nieodłącznym elementem dnia Wszystkich Świętych. Zastanawialiście się jednak kiedyś, dlaczego tak jest? Okazuje się, że symbolika palenia zniczy na grobach sięga jeszcze czasów pogańskich, kiedy to obchodzono Dziady.

Symbolika zniczy na grobach

Dzień Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Już 1 listopada tłumnie udamy się na cmentarze, aby zapalić znicze na grobach swoich bliskich. Okazuje się, że zwyczaj ten ma podłoże już w czasach pogańskich, kiedy obchodzono powszechnie Dziady w nocy z 31 października na 1 listopada. Wówczas rozpalano ogniska bezpośrednio na grobach osób, które popełniły samobójstwo i wszystkich ludzi, którzy zmarli tragicznie. Ognisko miało na celu oczyszczenie i ochronę żywych przed złą energią. Tradycja ta jednak odeszła do lamusa, wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa.

Od tego czasu palenie ognia dla zmarłych oznacza nadzieję na nowe życie. Odwiedzanie cmentarzy we Wszystkich Świętych wywodzi się jednak dopiero z okolic XIX wieku. Co ciekawe, zwyczaj palenia zniczy na grobach wszedł na dobre w życie w okresie międzywojennym. Znicze na cmentarzach oznaczają nadzieję odrodzenia i są zapowiedzią życia wiecznego. Katolicy wierzą, że dzięki zapalaniu światła na grobach zmarłych, grzechy osób, które odeszły już z tego świata, pójdą w zapomnienie. Dodatkowo palące się na grobach znicze są okazem ciepła i bliskości, jaką dzielimy ze zmarłymi, pomimo rozłąki.

Biblia a palenie zniczy na grobach

Symbolikę dotyczącą palenia zniczy na grobach odnajdziemy także w Biblii, według której ogień jest symbolem Boga. Chrześcijanie wierzą, że Bóg właśnie w ten sposób objawił się Mojżeszowi. Według Biblii ogień jest symbolem łaski, duchowości i objawienia. Jak sami zatem widzicie, istnieją różne symboliki dotyczące palenia zniczy na cmentarzach. Nie jest jednak do końca istotne, czy z którąkolwiek z nich się utożsamiacie. Najważniejsze, że zachowujecie pamięć o zmarłych, a zapalone znicze na cmentarzach dodają tylko urokliwości całej otoczce towarzyszącej dniu Wszystkich Świętych.

Tak obchodzono Wszystkich Świętych w Krakowie przed wojną i nie tylko. Te archiwalne zdjęcia trzeba zobaczyć

Piękna pogoda zachęcała do cmentarnych porządków