Rada miasta Krakowa

i

Autor: P.K.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Wybory do Rady Miasta Krakowa. PKW podała oficjalne wyniki głosowania! Tak wybrali krakowianie

2024-04-08 12:08

Wybory samorządowe 2024 rozstrzygnęły, kto znajdzie się w nowym składzie Rady Miasta Krakowa. Państwowa Komisja Wyborcza policzyła już wszystkie głosy i opublikowała oficjalne wyniki. Największym poparciem cieszył się w stolicy Małopolski komitet Aleksandra Miszalskiego i to on zgarnie najwięcej miejsc w RMK. Są też zaskoczenia.

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie przyniosły wiele zaskoczeń

W niedzielę, 7 kwietnia odbyła się pierwsza tura wyborów samorządowych 2024. Po długiej i intensywnej kampanii wyborczej w stolicy Małopolski dojdzie zmiany władzy. Po 22 latach prezydentury Jacka Majchrowskiego, krakowianie już 21 kwietnia wybiorą nowego prezydenta spośród Aleksandra Miszalskiego i Łukasza Gibały. Po raz pierwszy od lat do drugiej tury nie trafił kandydat PiS, czyli Łukasz Kmita. Wybory samorządowe oznaczają także nowych przedstawicieli w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Tutaj głosowanie odbyło się bez zaskoczeń — miażdżące zwycięstwo nad pozostałymi partiami uzyskał PiS. Wkrótce poznamy także pełen skład nowej Rady Miasta Krakowa.

Wybory do Rady Miasta Krakowa. Radnych wybrano spośród dziewięciu komitetów

Chociaż wybory na prezydenta Krakowa były głównym wydarzeniem w mieście, jednak nie mniej ważne było głosowanie na nowych radnych miasta. Jej przedstawiciele zostali wybrani spośród siedmiu okręgów wyborczych. Łącznie 43 radnych i radne wybiera się na pięcioletnią kadencję. W tym roku krakowianie mogli wybierać swoich kandydatów spośród aż dziewięciu komitetów wyborczych: Łukasza Gibały, Aleksandra Miszalskiego, Rafała Komarewicza, Andrzeja Kuliga, Stanisława Mazura, Jerzego Muzyka, komitetu PiS, komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy oraz komitatu Zjednoczeni Dla Krakowa Adama Hareńczyka.

QUIZ. Tak zmieniał się Kraków za rządów Jacka Majchrowskiego. Pamiętasz jak wyglądało miasto 20 lat temu?

Pytanie 1 z 10
W którym roku otworzono Tauron Arenę?
Tauron Arena

Wybory do Rady Miasta Krakowa. Jak głosowali krakowianie?

W poniedziałek przed południem Państwowa Komisja Wyborcza przekazała oficjalne wyniki wyborów do Rady Miasta Krakowa. Wielkim zwycięzcą głosowania okazał się komitet Koalicji Obywatelskiej, który zyskał aż 40,11 proc. głosów, co przełoży się na 24 mandaty. Drugie miejsce zajął komitet Prawa i Sprawiedliwości z wynikiem 23,20 proc., dzięki czemu uzyskał 12 mandatów Na podium znalazł się komitet Łukasza Gibały, który uzyskał tylko 15,56 proc. głosów., a do Rady Miasta będzie mógł oddelegować siedmiu radnych.

Bardzo słabe wyniki uzyskały pozostałe komitety, a żaden z nich nie wprowadzi ani jednej osoby do Rady Miasta Krakowa. Komitet Rafała Komarewicz uzyskał 6,23 proc., komitet Konfederacji 6 proc., komitet Andrzeja Kuliga 4,82 proc., komitet Stanisława Mazura 2,40 proc.

Nazwiska nowych radnych poznamy wkrótce.

Wyniki wyborów do Rady Miasta Krakowa

i

Autor: Screenshot za Państwowa Komisja Wyborcza

Emocje były ogromne! Tak wyglądał wieczór wyborczy w sztabach kandydatów na prezydenta Krakowa:

Debata "Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Mocna wymiana zdań i cięte riposty