plakaty wyborcze w Krakowie

i

Autor: Klaudia Bobela

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024

Kiedy z przestrzeni miejskiej znikną plakaty i banery wyborcze? Politycy mają zaskakująco dużo czasu

2024-04-10 15:38

Pierwsza tura wyborów samorządowych 2024 dobiegła końca. W niedzielę, 7 kwietnia Polki i Polacy wybrali członków rad lokalnych samorządów, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W niektórych regionach niezbędne będzie przeprowadzenie drugiej tury, która rozegra się już w niedzielę, 21 kwietnia. Nie da się jednak ukryć, że po długiej kampanii banery i reklamy wyborcze zaczynają drażnić oko mieszkańców. Czy politycy mają po wyborach obowiązek ich usunięcia? Jeśli tak, to do kiedy materiały kampanijne powinny zniknąć z ulic?

Spis treści

  1. Wybory samorządowe 2024. Plakatoza opanowała Polskę
  2. Do kiedy jest czas na sprzątanie plakatów wyborczych?
  3. Co grozi za niesprzątnięcie banerów i plakatów wyborczych?

Wybory samorządowe 2024. Plakatoza opanowała Polskę

Kampania wyborcza poprzedzająca wybory samorządowe 2024 była długa i intensywna. Może się tak wydawać, zwłaszcza że tegoroczne głosowanie nad wyborem przedstawicieli lokalnych samorządów poprzedzone zostało zeszłorocznymi wyborami parlamentarnymi. Nic dziwnego, że wiele osób czuje się już zmęczona wszechobecnymi wizerunkami polityków i polityczek, którzy spoglądają na nas z każdego miejsca. Nieco lepsza sytuacja jest m.in. w miasta, w których obowiązuje uchwała krajobrazowa. Wówczas materiały wyborcze pojawiające się w przestrzeni publicznej muszą spełniać odpowiednie kryteria. Niestety, jak jest chociażby w Krakowie, materiały kampanijne są wyjątkiem od obowiązujących przepisów, dlatego od kilku tygodni w mieście można zauważyć potężne billboardy wyborcze, zawieszone m.in. na ścianach bloków.

Do kiedy jest czas na sprzątanie plakatów wyborczych?

Materiały wyborcze znacznie zmieniają przestrzeń publiczną i trudno ukryć, że w niektórych miejscach ich natężenie sprawia, że zwyczajnie szpecą przestrzeń publiczną. Kto jest odpowiedzialny za ich sprzątanie? Takim obowiązkiem objęte są komitety wyborcze polityków. W myśl art. 110 kodeksu wyborczego "plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy obowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów". To oznacza, że do 8 maja wszelkie materiały związane z promocją polityków powinny zniknąć z przestrzeni miejskiej.

Te zdania przeszły do historii polskiej polityki. QUIZ. Rozpoznasz polityka po cytacie?

Pytanie 1 z 12
Kto w 2014 roku tłumaczył poważne opóźnienia pociągów słowami "sorry, taki mamy klimat"?

Co grozi za niesprzątnięcie banerów i plakatów wyborczych?

Według przepisów określonych w kodeksie wyborczym — policja lub straż miejsca jest zobowiązana do usunięcia na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Za każdy nieusunięty plakat grozi mandat o wysokości 500 złotych. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara grzywny może wynieść nawet pięć tysięcy złotych.

Emocje były ogromne! Tak wyglądał wieczór wyborczy w sztabach kandydatów na prezydenta Krakowa:

Express Biedrzyckiej - Michał DWORCZYK