Wiadomości

„Wybory samorządowe. Walka o Kraków”. Podsumowanie debaty Super Expressu i Radia ESKA. Jak wypadli kandydaci?

2024-03-06 7:36

We wtorek, 5 marca o godz. 18:00 w Warszawie odbyła się debata przedwyborcza „Wybory samorządowe. Walka o Kraków”, zorganizowana przez Super Express i Radio ESKA, do udziału w której zaproszonych zostało siedmiu kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Krakowa. Jak wypadli kandydaci? Jakie istotne kwestie poruszali? Sprawdźcie w przygotowanym materiale.

„Wybory samorządowe. Walka o Kraków". Debata przedwyborcza Super Expressu i Radia ESKA

We wtorek, 5 marca o godz. 18:00 w Warszawie odbyła się debata przedwyborcza „Wybory samorządowe. Walka o Kraków”, organizowana przez Super Express i Radio ESKA. Do udziału w dyskusji zaproszonych zostało siedmiu kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Krakowa. Z zapisem nagrania z opisywanego wydarzenia można zapoznać się poniżej.

Wśród kandydatów zaproszonych do studia Super Expressu znaleźli się:

  • Konrad Berkowicz, poseł Konfederacji,
  • Łukasza Gibała, lider ugrupowania Kraków dla Mieszkańców,
  • Łukasz Kmita, poseł PiS,
  • Rafał Komarewicz, poseł Trzeciej Drogi,
  • Andrzej Kulig ze Stowarzyszenia Ku Przyszłości, aktualny wiceprezydent Krakowa,
  • Stanisław Mazur ze Stowarzyszenia Lepszy Kraków,
  • Aleksander Miszalski, poseł PO.

Z udziału w debacie zrezygnował lider ugrupowania Kraków dla Mieszkańców, Łukasz Gibała. Jak argumentował swoją decyzję?

Odmówiłem, ponieważ uważam, że szacunek dla Mieszkańców i Mieszkanek wymaga tego, żeby o naszym mieście dyskutować tutaj. Bo to właśnie tutaj powinny zapadać wszystkie decyzje dotyczące naszych lokalnych spraw, a  zwłaszcza decyzja o wyborze prezydenta naszego miasta. A nie – tak jak jest to na rękę partiom politycznym – w Warszawie. A Wy co sądzicie o takiej sytuacji i o mojej decyzji?

Debata przedwyborcza Super Expressu i Radia ESKA. Jak wypadli kandydaci?

Debata podzielona została na cztery części. Pierwsza obejmowała pytania ogólne, na które w czasie 60 sekund musieli odpowiedzieć kandydaci. Z kolei druga opierała się na wzajemnych pytaniach uczestników debaty. W trzeciej części goście losowali pytania od widzów, a w czwartej otrzymali czas na podsumowanie i swobodną wypowiedź. Dyskusja przebiegała w spokojnym tonie. Już na wstępie kandydaci zwrócili uwagę na fakt nieobecności w studiu Łukasza Gibały, do której na swój sposób odniósł się Konrad Berkowicz (Konfederacja), przynosząc do studia obraz.

W czasie pierwszej odsłony dyskusji kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące m.in. długu Krakowa, który w ostatnich latach wzrósł sześciokrotnie, oraz o program „Mieszkanie za remont” i obecnego w stolicy Małopolski głodu mieszkaniowego. Kandydaci podkreślali w większości o chęci utrzymania bieżących inwestycji, a także możliwości korzystania m.in. ze środków europejskich. W drugiej odsłonie debaty przedwyborczej uczestnicy odpowiadali na pytania, które wzajemnie do siebie kierowali. Te dotyczyły m.in. Strefy Czystego Transportu, prywatyzacji miejskich spółek, dialogu politycznego w Krakowie, funkcjonowania komunikacji miejskiej czy konkretnych dzielnic.

Trzecia odsłona debaty objęła odpowiedzi na 20 pytań widzów, które umieszczono w specjalnej puli. Kandydaci po wylosowaniu jednego z nich udzielali odpowiedzi. Mieszkańcy Krakowa pytali m.in. o kwestie związane z transportem publicznym, budownictwo, parkingi P+R, poszczególne dzielnice, Strefę Czystego Transportu czy potencjalną likwidację terenów zielonych.

W ostatniej części debaty przedwyborczej „Wybory samorządowe. Walka o Kraków", kandydaci opowiadali o swojej wizji przyszłego Krakowa.

"Wybory samorządowe. Walka o Kraków" - tak wyglądała debata przedwyborcza zorganizowana przez Super Express i Radio ESKA.

SPOT - DEBATA SAMORZĄDOWA KRAKÓW 2024