Przyznano Nagrodę im. Witkiewicza dla najpiękniejszych nowych budynków w Małopolsce
Samorząd województwa przyznaje Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza raz na dwa lata za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski. Nagrodę otrzymują projektanci oraz inwestorzy. W tym roku została przeprowadzona 12. edycja konkursu. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, przestrzeń publiczna.
W pierwszej z tych kategorii za najlepszą realizację uznano Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obiekt – według sąd konkursowego – jest odpowiedziom przestrzenną na trudny i wymagający kontekst znaczeniowy i funkcjonalny, właściwy dobór środków wyrazu i materiałów oraz wysoką jakość rozwiązań projektowych zwieńczoną dopracowanym detalem architektonicznym.
W kategorii architektura mieszkaniowa wyróżnienie za umiejętne wykorzystanie trudnej, wąskiej działki w otoczeniu zwartej zabudowy otrzymał Dom na Emaus w Krakowie. Zdaniem jurorów projekt wyróżnia się dbałością o potrzeby użytkowników, oferuje funkcjonalne, dwupoziomowe mieszkanie oraz niezależną przestrzeń parterową dla seniora.
Nagroda w kategorii przestrzeń publiczna po raz kolejny powędrowała do miasta Stary Sącz, które zrealizowało inwestycję dotyczącą przestrzeni park & ride wraz ze szlakiem kulturowym prowadzącym do Rynku w Starym Sączu. Sąd konkursowy docenił wrażliwe wkomponowanie w krajobraz oraz nadanie atrakcyjnej oprawy przestrzennej obiektom infrastruktury komunikacyjnej. „Obiekt charakteryzuje właściwa skala, adekwatne rozwiązania materiałowe, co w efekcie przekłada się na poprawę jakości tzw. krajobrazu codziennego” – ocenili jurorzy.
Jak podkreślono, w Konkursie im. Witkiewicza Stary Sącz jest rekordzistą – miasto było nagradzane już trzykrotnie w poprzednich edycjach. Do 12. edycji konkursu zostało zgłoszonych w sumie 15 realizacji architektonicznych: pięć w kategorii architektura mieszkaniowa, osiem w kategorii architektura użyteczności publicznej, dwie w kategorii przestrzeń publiczna. Zwycięskie projekty można zobaczyć na wystawie fotograficznej w Małopolskim Centrum Nauki „Cogiteon” w Krakowie do 27 lutego br.
Patronem nagrody jest Stanisław Witkiewicz (1851-1915), ojciec Stanisława Ignacego, malarz, krytyk sztuki, pisarz. Po osiedleniu w Zakopanem zafascynował się podhalańskim budownictwem i sztuką ludową. Zaczął propagować pomysł stworzenia polskiego stylu narodowego będącego rozwinięciem użytkowej sztuki i zdobnictwa Podhala "do wyższych ludzkich potrzeb".
Na przełomie XIX i XX stulecia wzniesiono w stylu zakopiańskim liczne obiekty nie tylko w Zakopanem i na Podhalu, ale także w wielu miejscowościach letniskowych na terenie ziem polskich zwłaszcza w zaborze austriackim i rosyjskim (np. w Wiśle, Nałęczowie, Łańcuchowie, Konstancinie, Syłgudyszkach na Litwie) czy nawet dużych miastach (we Lwowie, Sosnowcu, Warszawie).
![Kraków Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-BTU2-NEcv-G6Vb_krakow-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)