Niebo gwiazdy

i

Autor: Freepik

Ciekawostki

Na niebie będzie można oglądać niezwykłe zjawisko. Ostatnio widziano je prawie 80 lat temu

2024-03-20 15:30

W najbliższym czasie na niebie może dojść do niezwykle widowiskowego spektaklu. Mowa o wybuchu nowej T Coronae Borealis. Ostatni raz takie zdarzenie odnotowano prawie 80 lat temu. Eksplozję będzie można zobaczyć gołym okiem. Kiedy spodziewać się wybuchu? Sprawdźcie w naszym materiale.

Wybuch nowej T Coronae Borealis. Kiedy ujrzymy go na niebie?

T Coronae Borealis to nowa klasyczna, czyli ciasny układ podwójny złożony z białego karła i gwiazdy ciągu głównego, orbitujących wokół siebie. T Coronae Borealis znajduje się w gwiazdozbiorze Korony Północnej i zwyczajnie jest niewidoczna gołym okiem. Jak podaje Kamil Złoczewski w publikacji „Kosmos. Przewodnik obserwatora” nieregularne wybuchy tej formacji odnotowano już dwa razy – w 1866 i 1946 roku.

Jak informuje NASA, niedługo nadarzy się ponowna okazja do obserwacji kosmicznego spektaklu. Kiedy wybuchnie T Coronae Borealis? Zgodnie z szacunkami naukowców nowa ma wybuchnąć w okresie od lutego do września 2024 roku.

Układ gwiezdny, zwykle o magnitudzie +10 jest zdecydowanie zbyt ciemny, aby można go było zobaczyć gołym okiem. Podczas zdarzenia przeskoczy do magnitudy +2 i będzie miała jasność podobną do Gwiazdy Polarnej – informuje NASA.

Co ciekawe, gdy gwiazda osiągnie szczyt jasności będzie widoczna gołym okiem przez kilka dni. Za pomocą lornetki będzie można ją oglądać nawet ponad tydzień. To jedyna taka okazja – w momencie, kiedy gwiazda przygaśnie podobny spektakl zobaczymy za kolejne 80 lat.

Ta powracająca nowa jest tylko jedną z pięciu w naszej galaktyce. Dzieje się tak, ponieważ T CrB jest układem podwójnym z białym karłem i czerwonym olbrzymem. Gwiazdy są na tyle blisko, że gdy czerwony olbrzym traci stabilność ze względu na rosnącą temperaturę i ciśnienie, zaczyna wyrzucać swoje zewnętrzne warstwy, biały karzeł gromadzi tę materię na swojej powierzchni. Płytka, gęsta atmosfera białego karła w końcu nagrzewa się wystarczająco, aby wywołać niekontrolowaną reakcję termojądrową, w wyniku której powstaje nowa, którą widzimy z Ziemi – dodaje NASA.

Protest rolników w Krakowie. 20.03.2024

Express Biedrzyckiej - prof. Jarosław FLIS