12 dzieł sztuki współczesnej jako forma arteterapii. Szpital Uniwersytecki w Krakowie nawiązał współpracę z Muzeum Sztuki Współczesnej. W jej ramach ta druga instytucja zagospodarowała nieużywaną jak dotąd przestrzeń, która w przyszłości ma być strefą relaksu dla zarówno pacjentów jak i lekarzy. Ci drudzy przyznają, ze choć sztuka nie leczy dosłownie, to jednak pomaga.
Przynosi pomoc w trudnych sytuacjach. Myślę, że wielu pacjentom pozwala oderwać się od problemu ich indywidualnego cierpienia, choroby, rokowań co do ich przyszłości, tego co się stanie z nimi zarówno w szpitalu jak i poza nim - mówi kardiolog Profesor Marek Rajzer.
Podobnego zdania jest psycholog kliniczny Mirosława Marciak. Podkreśla, że największą zaletą kontaktu pacjentów ze sztuką jest okazja do refleksji.
Z jednej strony mamy dużo bólu i cierpienia w chorobie, ale z drugiej strony mamy oferowaną niezwykłą wartość jaką jest czas i ta możliwość, żeby na chwileczkę przystanąć. Nie tylko wobec jakby własnych wydarzeń wewnętrznych, które się dzieją, ale przystanąć wobec czegoś, co możemy spotkać w jakimś twórczym zamyśle - mówi.
Szpital zapowiada, że zamierza wprowadzić więcej pomysłów łączących sztukę z leczeniem. Na przykład puszczanie pacjentom nagrań koncertów czy fragmentów spektakli teatralnych.