Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej. Wyróżnienia dla krakowianek
Kazimiera Bujwidowa urodziła się w 1867 r. w Warszawie. Do Krakowa przeprowadziła się w wieku 26 lat, kiedy jej mąż Odo - pierwszy polski bakteriolog - rozpoczął pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kazimiera wspierała pracę zawodową małżonka, prowadząc najpierw administrację, a później przejmując kierownictwo w Zakładzie Produkcji Surowic i Szczepionek, który Bujwid powołał. Jej działalność znacznie jednak wykraczała poza bycie żoną znanego naukowca. Przede wszystkim Kazimiera była działaczką społeczną, a jej aktywności w dużej mierze dotyczyły poprawy sytuacji kobiet, a zwłaszcza dostępu do edukacji. Bujwidowa była m.in. organizatorką i prezeską krakowskiej czytelni kobiet, zawdzięczamy jej również utworzenie pierwszego na ziemiach polskim gimnazjum żeńskiego, w którym program i matura były równorzędne z tymi, jakie obowiązywały w gimnazjach męskich. To Kazimiera wpadła też na pomysł zorganizowania akcji pisania podań przez kobiety o przyjęcie na studia, która zakończyła się sukcesem - w 1894 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim pojawiły się trzy pierwsze studentki.
Nic dziwnego zatem, że to właśnie Kazimiera Bujwidowa stała się patronką nagrody, którą w 2021 r. ustanowiła Rada Miasta Krakowa, chcąc docenić zaangażowanie współczesnych krakowianek w życie społeczne, naukę, ekologię oraz edukację. W tym roku po raz czwarty statuetki trafią więc w ręce tych mieszkanek miasta, które tworzą innowacyjne projekty i wpływają na otaczający je świat, wspierają inne kobiety na rynku pracy, są zaangażowane w życie lokalnych społeczności, stanowią wzór do naśladowania dla młodego pokolenia oraz działają na rzecz ochrony środowiska.
Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej. Jak zgłosić kandydatkę?
Prawo zgłoszenia kandydatki do nagrody im. Kazimiery Bujwidowej przysługuje każdemu mieszkańcowi i mieszkance Krakowa, przy czym kandydatka nie może zgłosić sama siebie. Można również dołączyć dodatkową dokumentację, która ułatwi kapitule ocenę.
Aby zgłosić krakowiankę do nagrody, należy w terminie do 8 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy [pdf] i przesłać go w jednej z poniższych form:
- osobiście lub pocztą – Wydział Polityki Społecznej, Równości i Zdrowia UMK, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków
- mailowo – skan podpisanego elektronicznie lub odręcznie oświadczenia na adres [email protected]
- przez ePUAP
Wyniki obrad kapituły poznamy w marcu podczas uroczystej gali w ramach Miesiąca Krakowianek, na której zostaną wręczone nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Dokładna data wydarzenia pozostaje nieznana.